„Konstytucja” – widowisko muzyczno-teatralne online

To projekt, który został stworzony specjalnie na potrzeby Święta Konstytucji 3 Maja, nagrany w czasach epidemii. Pokazuje Kościan i okolice od świtu do zmierzchu, a materiał muzyczny przygotowały artystki z Poznania, Gdańska i Bydgoszczy.

Fot. Bogdan Ludowicz

Widowisko przygotował Kościański Ośrodek Kultury. W jego realizacji brali udział pracownicy ośrodka, aktorzy Kościańskiego Teatru Kameralnego oraz zaproszeni artyści. Pomysłodawcą całości jest Janusz Dodot, dyrektor KOK-u.

Punktem wyjścia dla spektaklu jest konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. To jednak jednocześnie propozycja refleksji nad dzisiejszą Polską. W warstwie słownej znalazły się teksty Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszki. – Jeszcze niedawno ich głosy dla nas Polaków były znaczące. Byli autorytetami, na spotkania z nimi przychodziły tłumy. Dziś te autorytety odstawiliśmy do lamusa albo wybieramy z ich słów tylko to, co nam odpowiadamówi Janusz Dodot.

W tle usłyszymy piękną muzykę m.in. Mozarta, Bacha, Chopina, a także wokalizy operowe w wykonaniu zaproszonych artystek: pianistki Agnieszki Karpińskiej, skrzypaczki Magdaleny Mateji oraz sopranistek – Joanny Sobowiec-Jamioł, Natalii Krajewskiej-Kitowskiej i Emilii Osowskiej. Część z nich występowała jakiś czas temu w Kościanie i stąd ich udział w przedsięwzięciu. Materiały muzyczne, pokazane w przedstawieniu były zarejestrowane wcześniej, ale część z nich została nagrana wyłącznie na potrzeby tego projektu. Celem było zachowanie spójności.

Uzupełnieniem dla warstwy tekstowej i muzycznej są zdjęcia z Kościana i okolic. Pojawia się m.in. cmentarz, fara, a także pola i łąki okalające miasto. – To jeden dzień z życia Kościana, w którym w okresie epidemii musimy teraz przebywać. Tak więc to nasze kościańskie widowisko, ale też polskie, a w dzisiejszym świecie z pandemią nawet uniwersalnepodsumowuje reżyser.

Trzeba przyznać, że zapowiedź brzmi bardzo zachęcająco. Premiera 3 maja o godzinie 17.00.

https://youtu.be/0BSLURV6QVM