Koncert ku czci dzielnych skautów

9 grudnia, a więc w setną rocznicę akcji wykradzenia broni z pruskiego garnizonu przez Kościańską Rezerwę Skautową w Kościańskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zatytułowany „...bo sen nasz cudowny, złoty...”.

Na program widowiska złożyły się pieśni patriotyczne oraz utwory klasyczne przeplatane czytanymi wspomnieniami Józefa Kamińskiego, uczestnika akcji wykradzenia broni i jednocześnie komendanta Rezerwy Skautowej. W koncercie wystąpili: Orkiestra Dęta TON pod dyrekcją Macieja Madanowskiego, Daria Kaczór – śpiew, Agnieszka Karpińska – fortepian, a fragmenty wspomnień czytali Arkadiusz Wesołek i Janusz Dodot.

Dodajmy, że tłem dla widowiska były fotografie Kościana i Ziemi Kościańskiej pokazujące jej piękno i przywiązanie do tradycji w wykonaniu Anny Ryl, Piotra Nędzewicza, Zbigniewa Warczoka, Macieja Majchrowicza i Bogdana Ludowicza. Koncert poza doznaniami artystycznymi, miał też wymiar edukacyjny i stanowił świetny wstęp do nocnej inscenizacji akcji o kryptonimie „Wolność”. Dodajmy, że Muzeum Regionalne planuje wydanie zeszytu z zapiskami skautów, by mogli zapoznać się z nimi wszyscy zainteresowani.