Kiermasz świąteczny dla Wiktorka [ZDJĘCIA]

Od wczesnego popołudnia do wieczora w niedzielę trwał charytatywny kiermasz w Kościańskim Ośrodku Kultury dla Wiktora Ratajczaka. Udało się zebrać ponad 33 tys. zł.

Kiermasz doskonale wpisał się w przedświąteczny czas, dlatego odwiedziło go mnóstwo osób, a to z kolei przyczyniło się do uzbierania pokaźnej kwoty. Ale atrakcji też nie brakowało.

Na zewnątrz na przybyłych czekały zwierzęta, w tym alpaki, małe kucyki, kozy i owieczka. Miłośników motoryzacji ucieszyły z kolei zaparkowane pojazdy, w tym wóz strażacki OSP Kościan, amerykański samochód policyjny oraz kabina ciężarówki. W tle słychać było z kolei kolędy. Jeszcze więcej atrakcji przygotowano wewnątrz budynku. Już od progu przybyłych witało stoisko z zestawami domowych wypieków i ciastami. Tymi można było się uraczyć również na miejscu w funkcjonującej kawiarence.

Centrum wydarzeń znajdowało się natomiast w sali widowiskowej. Można było spotkać tutaj Świętego Mikołaja i za drobny datek uwiecznić tę chwilę na zdjęciu lub skorzystać z usług profesjonalnego fotografa i w specjalnie przygotowanej świątecznej scenerii zrobić rodzinne zdjęcie. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem, pierniczkami i kubkami. Z kolei najmłodsi mogli udekorować pierniczka lub bombkę, pomalować kubek czy zrobić ozdobę z plastra drewna wierzbowego. Były również losy, licytacje, a także prowadzono sprzedaż różnych usług, np. na masaż czy wymianę opon, co mogło stanowić ciekawą propozycję na prezent pod choinkę.

– Mamy naprawdę bardzo zgraną grupę osób zaangażowanych w zbiórkę. Wystarczyło tylko rzucić hasło, że robimy kiermasz i pomysły same się zaczęły sypać jak z rękawa. Każdy zrobił coś od siebie wciągając w to także znajomych czy różne firmy, ciasta upiekły z kolei  członkinie kół gospodyń wiejskich. Uzbierało się tego naprawdę sporo i aż przerosło moje oczekiwaniaocenia Katarzyna Szczerbal, pełnomocnik zbiórki.

To ciszy, tym bardziej, że intensywna zbiórka na rzecz Wiktora Ratajczaka chorującego na złośliwy nowotwór wątroby prowadzona jest od kilku miesięcy. Trud przyniósł efekty, bo uzbierano już blisko 3 mln zł, które są potrzebne na kosztowne leczenie za granicą. Ale brakuje jeszcze ponad 400 tys. zł. Patrząc na całą sumę, to już niewiele, ale to z drugiej strony jeszcze dużo. Dlatego teraz tym bardziej potrzebna jest mobilizacja.

Wracając do imprezy, mocno wsparły ją zespoły muzyczne i taneczne. Chętni do występu zgłaszali się najczęściej sami oferując swe darmowe wsparcie. Na scenie KOK-u wystąpili wokaliści Voice Studio, podopieczni Joanny Dutkowskiej, śpiewacy „Z muzyką do Ludzi” pod opieką Katarzyny Swinarskiej, zespół Animacji, Christmas Band, młodzieżowy zespół Steel. Pokazały się również grupy taneczne, w tym hip hopowa grupa Sandi Dandi, mażoretki Rytmix.

Podczas imprezy zebrano dokładnie 33 298 zł. Wpłat można cały czas dokonywać na skarbonce utworzonej z okazji kiermaszu: www.siepomaga.pl/kiermasz-dla-wiktorka-koscian.

Fot. Milena Waldowska