Jak będzie wyglądać płyta Rynku?

Remont płyty Rynku oraz ulicy Wrocławskiej planowany jest na 2020 rok. Dokładny moment rozpoczęcia prac uzależniony jest od postępu prac przy wiaduktach kolejowych. Przedsięwzięcie to wpisuje się w szerszą koncepcję renowacji Rynku oraz ratusza, na które samorząd otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 mln zł.

Centrum Promocji Regionu będzie koncentrować się na Ratuszu, Rynku i ul. Wrocławskiej.

Przede wszystkim ma być zmieniona nawierzchnia Rynku. Zostanie ona w całości pokryta posadzką granitową. Ułożona mozaika kształtem będzie przypominała koszczkę, co ma być kolejnym nawiązaniem do tej rośliny symbolizującej nazwę naszego miasta. – Nawierzchnia nie będzie jakoś szczególnie spektakularna mówi wiceburmistrz Kasprzak. – Rynek to miejsce historyczne, więc zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi płyta nie może odwracać uwagi od otoczenia. Tak wygląda to zresztą we wszystkich zabytkowych miastach jak Lyon, Florencja, Drezno itp.

Taka sama mozaika pojawi się na ul. Wrocławskiej. Istniejąca w tej chwili na deptaku kostka brukowa nie zniknie jednak całkowicie. Ma ona bowiem zabytkowy charakter. Pozostanie ona jednak tylko w formie prostokątów na środku, dzięki czemu będzie pełniła funkcję ozdobną.

Na samym Rynku stanie fontanna, którą otaczać będą ze wszystkich stron granitowe ławki. Fontanna będzie miała na środku element ozdobny, dzięki czemu nie straci wizualnie na atrakcyjności także zimą. Ciekawostką jest również to, że fontanna latem ma rozpylać wodną mgiełkę, dzięki czemu nie będzie konieczne ustawianie dodatkowej kurtyny wodnej.

Istotna jest również kwestia parkingów. Nie znikną one całkowicie, ale ich liczba zostanie ograniczona z obecnych 80 do około 40. Znajdą się one po północnej stronie, a obowiązywać będzie tutaj strefa ograniczonego postoju. – Na Rynku zlokalizowane są punkty z opieką medyczną, są apteki, a także odbywa się handel. Z tego powodu nie chcieliśmy całkowicie rezygnować z możliwości zaparkowania tutaj – podkreśla burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Nawierzchnia w miejscu parkingu będzie również granitowa, bez malowanych linii, dlatego w bardzo łatwy sposób będzie można wykorzystać tę przestrzeń na inne cele, np. w przypadku imprez.

Burmistrz zaznacza, że dodatkowe miejsca parkingowe pojawią się również przy ul. Wyszyńskiego, w pobliżu szpitala. Przewidziane są tam 74 miejsca, a ich budowa rozpocznie się już wkrótce.

Płyta Rynku zgodnie z projektem ma być dostosowana do różnego rodzaju imprez. W posadzce będą zamontowane i na co dzień niewidoczne gniazdka elektryczne. Zainstalowane na stałe będą również trzy maszty na flagi, przewidziano także miejsce na choinkę. Ponadto zawisną dwie tablice multimedialne, na których będą prezentowane informacje o planowanych imprezach miejskich. Po bokach pojawią się natomiast ławki. Znikną rosnące w tej chwili choinki i drzewa, a w ich miejsce zostaną posadzone nowe. Te same drzewa pojawią się na ul. Wrocławskiej. Przewidywane jest również nowe oświetlenie.

Wizualizacja fontanny (widok z góry).