IV liga nie wznowi rozgrywek

Piłkarze Obry Kościan nie wrócą już w tym sezonie na ligowe boiska. Zgodnie z decyzją prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej podjętą 7 maja br., rozgrywki seniorskie w IV lidze zostały odwołane.

Obowiązujące rozporządzenia rządowe dotyczące epidemii COVID-19 uniemożliwiały kontynuowanie rozgrywek w zaplanowanej pierwotnie formie” poinformowano w komunikacie prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. „Za układ końcowych tabel sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Drużyny zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskają awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Po sezonie 2019/2020 nie będzie natomiast spadków do niższych klas rozgrywkowych”.

Na brak jakichkolwiek szans na dokończenie tegorocznego sezonu wskazywał Igor Rudawski, prezes Obry Kościan.W klubach czwartej ligi wszyscy zawodnicy trenują, ale przede wszystkim pracują zawodowo. Do zagrania jest aż siedemnaście meczów. Nie wyobrażam sobie, aby na tym poziomie grać w systemie sobota-środa-sobota. Jest to po prostu nie wykonalne.

Obra Kościan zdążyła rozegrać wiosną tylko jedno oficjalne spotkanie w ramach 1/16 Pucharu Polski. Inaugurację sezonu ligowego storpedowała epidemia koronawirusa, która doprowadziła do zawieszenia rozgrywek. Pierwsze informacje o powrocie na ligowe boiska mówiły o końcu marca. Szybko okazało się, że termin ten jest całkowicie nierealny. Nie udało się też wznowić rozgrywek do końca kwietnia, choć taką możliwość wskazywał w kolejnym komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej. Pod uwagę brany był też scenariusz podziału ligi na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. Ostatecznie, decyzją prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, rozgrywki seniorskie w IV lidze zostały odwołane.

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/20 została ustalona na podstawie dotychczasowych tabel, a więc po ostatnim meczu rundy jesienniej. Obra Kościan zakończyła tę fazę rozgrywek na 10 miejscu w tabeli z dorobkiem 23 punktów. Awans do III ligi wywalczyła drużyna LKS Gołuchów.