Gmina Śmigiel zaprasza na półmaraton

Wydarzenie planowane jest na niedzielę, 24 października, a połączone będzie z marszem nordic walking. Trasa powiedzie duktami leśnymi. Wszystko to w ramach II Profilaktycznego Biegu "Dbam o Zdrowie" i Marszu Nordic Walking.

Choć impreza odbędzie się po raz drugi, półmaraton w Śmiglu będzie organizowany tak naprawdę po raz pierwszy. Miał być już w ubiegłym roku, ale przeszkodziła wówczas pandemia. Bieg odbył się wówczas jedynie w formie wirtualnej, a osoby, które pokonały trasę indywidualnie, otrzymały koszulkę.

– Półmaraton ma związek z Dniem Profilaktyki Zdrowia, który został zapoczątkowany w 2019 roku z inicjatywy burmistrz Małgorzaty Adamczak. Propozycja bardzo dobrze się sprawdziła i mieszkańcy są z niej zadowoleni. Za nami już tegoroczny Dzień Profilaktyki, a uwieńczeniem będzie bieg. Wiadomo, że zdrowie jest bardzo ważne, w tym i profilaktyka, bo lepiej zapobiegać niż leczyćtłumaczy Marcin Jurga, wiceburmistrz Śmigla.

Każdy z zawodników, który zdecyduje się na udział w półmaratonie otrzyma pakiet startowy w postaci wody i drożdżówki, ciepłego posiłku po biegu, a także oryginalnego kubka. Na razie organizatorzy nie zdradzają jego wyglądu, ale ma być niestandardowy. Ponadto każdy, który ukończy bieg otrzyma pamiątkowy medal. Będzie on zawieszony na różowej wstążce, gdyż kolor ten symbolizuje profilaktykę zdrowia. Przewidziane są także nagrody. Pierwszych sześć kobiet i pierwszych sześciu mężczyzn w kategorii open otrzyma puchary i nagrody rzeczowe. Ponadto przewidziane są nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Na półmaraton oraz marsz nordic walking można zapisywać się poprzez stronę aktywny.smigiel.pl. Zapisy prowadzone będą do 17 października, a limit zawodników na półmaraton wynosi 150 osób, natomiast na marsz 100 osób. Jeżeli nie zostanie on wykorzystany, będzie jeszcze możliwość zapisów w dniu zawodów. Opłata startowa nie jest wygórowana i wynosi 50 zł na półmaraton oraz 30 zł na marsz.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że biegów jest dużo, więc zobaczymy, jaka będzie frekwencja i na ile bieg się przyjmie. To taka propozycja z naszej strony i liczmy na to, że spotka się z zainteresowaniem. Wiemy, że biegaczom bardzo odpowiada teren leśny, dlatego proponujemy taką właśnie trasę, a nie tradycyjną w mieście, po asfalcie – podkreśla wiceburmistrz.

Organizatorami wydarzenia są Burmistrz Śmigla oraz Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jeżeli impreza się przyjmie, będzie organizowana za każdym razem w październiku z uwagi na fakt, że to miesiąc prozdrowotnej profilaktyki.

Zobacz także:
Gminny Dzień Profilaktyki Zdrowia w Śmiglu [ZDJĘCIA]