Spotkanie z autorką książki o Bronikowie

„Opowiem wam o Bronikowie” to tytuł książki, której autorką jest Emilia Biberstein-Łabuda. Wieczór autorski odbył się 8 lipca w śmigielskim Centrum Kultury.

Regionalna publikacja została wydana wspólnie przez Urząd Miejski Śmigla i Centrum Kultury w Śmiglu. Autorka książki, Emilia Biberstein-Łabuda, jest z wykształcenia polonistką. Obecnie przebywa na emeryturze, a wcześniej pracowała w Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także w redakcji Głosu Wolsztyńskiego. Z Bronikowem wiążą ją więzy rodzinne. To jej drugie wydawnictwo, wcześniej była współautorką albumu o Wolsztynie.

– Zapraszam do podroży w czasie do maleńkiej wielkopolskiej wsi – Bronikowo – leżącej nieopodal Śmigla, w powiecie kościańskim. Przewodnikiem będzie mieszkaniec tej wsi – Antoni – świadek i uczestnik wielu wydarzeń z końca XIX i początku XX wieku (mój dziadek). Opowie m.in. o niezwykłych latach, gdy Polacy chętnie poświęcali swe życie dla Ojczyzny, jak tworzono podstawy młodego państwatymi słowami w wstępie książki do jej lektury zachęca Emilia Biberstein-Łabuda.

Impulsem do napisania książki były właśnie powiązania rodzinne jej autorki, o których dowiedziała się przypadkiem. Zaczęła przeszukiwać dokumenty i wydobywać to, co z tamtych lat pozostało w pamięci rodziny i mieszkańców Bronikowa. – Zorientowałam się, jak niezwykłe to były czasy i jak wyjątkowa jest historia Bronikowa i jego mieszkańców. Dowiedziałam się o wielu faktach, które do tej pory znali tylko nieliczni a warto, by poznali je także inni mówi autorka.

Podczas spotkania z publicznością Emilia Biberstein-Łabuda opowiadała o ciekawej historii Bronikowa, właścicielach ziemskich i lokalnej gwarze. Opowieść słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.

Książkę „Opowiem wam o Bronikowie” można nabyć w Centrum Kultury w Śmiglu w Izbie Pamięci Ziemi Śmigielskiej. Ponadto dostępna będzie w śmigielskiej bibliotece oraz jej filiach. Promocja książki w Bronikowie planowana jest na wczesną jesień i zostanie połączona z sesją popularno-naukową.

Fot. UM Śmigiel