Ruszyła budowa Osiedla Spichlerzowego w Jerce [ZDJĘCIA]

Na początku marca rozpoczęły się prace związane z adaptacją na cele mieszkalne budynku po dawnym spichlerzu zbożowym zlokalizowanym w centrum Jerki. Jeszcze w tym roku blok mieszkalny powinien zostać oddany do użytku.

Budynek po dawnym spichlerzu jest pierwszym, które złoży się na miniosiedle. W planach są jeszcze dwa kolejne wielorodzinne budynki, które zostaną wzniesione od podstaw.

Pierwszy budynek przechodzi z kolei poważną metamorfozę. Tak naprawdę z dawnego spichlerza zostanie tylko elewacja zewnętrzna pokryta starą cegłą, natomiast całe wnętrze będzie nowe. – Przygotowania do rozpoczęcia budowy trwały dwa lata. Dawny spichlerz jest bowiem trzymany żelazną ręką przez konserwatora zabytków i nie może być żadnych uchybień od jego wytycznychprzyznaje Mariusz Kuczyński, kosciański przedsiębiorca, który jest inwestorem tego miejsca. – W końcu jednak udało się pokonać wszelkie trudności i mogliśmy przystąpić do zadania.

Obecnie środek budynku poddawany jest całkowitej rozbiórce. Po jej zakończeniu rozpocznie się budowa. Plany są ambitne, gdyż inwestor zapowiada, że już za siedem miesięcy mieszkania będą wykończone. Łącznie będzie ich tu 8 na parterze i trzech piętrach. Wszystkie mieszkania będą dwupokojowe, od 45 do 51 m kw, z balkonem. Do każdego z nich będzie przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe.

Położona w centrum Jerki działka z dawnym spichlerzem została sprzedana kościańskiemu przedsiębiorcy przez gminę Krzywiń. Samorząd wspiera i promuje tę inwestycję, bo dzięki niej miejscowość zyska na atrakcyjności. – Z punktu widzenia samorządu gminy Krzywiń to ważny element rewitalizacji Jerki. Zabytkowy i charakterystyczny spichlerz zostanie zachowany, ale jednocześnie nabierze nowych funkcjipodkreśla Bartosz Kobus, sekretarz Krzywinia.

Walory tego miejsca dostrzega również inwestor. Tuż przy planowanym osiedlu znajduje się duży teren rekreacyjny ze stawem, placem zabaw i boiskami sportowymi. Ale sama Jerka, zdaniem przedsiębiorcy, jest świetnym miejscem do zamieszkania. Choć to wieś, jest tu nowa szkoła i przedszkole, a także sklepy. Nie trzeba się więc nigdzie ruszać, by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby życiowe. – Z drugiej strony miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana z miastami. Jest stąd blisko nie tylko do Krzywinia i Kościana, ale również Leszna, Gostynia i Śremu zauważa Mariusz Kuczyński.

Łącznie całe Osiedle Spichlerzowe składać będzie się z trzech bloków i 20 mieszkań. Budowa drugiego z nich ruszy najprawdopodobniej w kolejnym roku, a następnie trzeciego. Wszelkie niezbędne informacje na temat mieszkań i całego osiedla znajdują się na stronie www.osiedle-spichlerzowe.pl.

Fot. Maciej Sibilak