Zamknij

Ostatnie pożegnanie księdza prałata Czesława Bartoszewskiego [ZDJĘCIA]

13:30, 10.01.2025 Aktualizacja: 07:22, 14.01.2025
Skomentuj

W piątek, 10 stycznia pożegnaliśmy księdza Czesława Bartoszewskiego, wieloletniego proboszcza kościańskiej fary i dziekana dekanatu kościańskiego. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyło duchowieństwo, władze samorządowe, delegacje licznych instytucji i stowarzyszeń, parafianie i mieszkańcy Kościana oraz bliscy powszechnie szanowanego i lubianego księdza.

Uroczystości pogrzebowe w piątek rozpoczęły się od żałobnej mszy świętej w kościele farnym w Kościanie. Ceremonia pogrzebowa odbyła się natomiast na starym cmentarzu parafialnym. Tak naprawdę jednak ostatnie pożegnanie księdza trwało już od czwartku w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kościanie. Wówczas to wprowadzono trumnę z ciałem byłego proboszcza do kościoła farnego. Parafianie, którzy zjawili się w świątyni mogli pożegnać się z ks. Bartoszewskim i pomodlić nad jego ciałem. Następnie odmówiono różaniec, po którym odprawiono mszę świętą. Można też było wpisać się do księgi kondolencyjnej.

[FOTORELACJA]3313[/FOTORELACJA]

Ceremonia pogrzebowa na starym cmentarzu rozpoczęła się około godz. 12.20, po przewiezieniu trumny z kościoła. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu księży, a sam pogrzeb prowadził ks. abp. Stanisława Gądeckiego. Przewodniczył on także pogrzebowej mszy świętej.

Kondukt pogrzebowy prowadził od bramy cmentarza po miejsce pochówku. Szli w nim duchowni, bliscy zmarłego oraz parafianie. Część z nich oczekiwała natomiast bezpośrednio przy grobie.

Przy trumnie zmarłego zgromadzenie usłyszeli kilka mów pożegnalnych. Wygłosił ją m.in. burmistrz Kościana Sławomir Kaczmarek, zwracając uwagę na wkład księdza w ratowanie zabytkowej fary.

- Ksiądz proboszcz zaznaczył swoją działalność jako budowniczy kaplic w Kokorzynie i Widziszewie oraz jako odnowiciel najcenniejszego zabytku Kościana, jakim jest kościół farny. Z jego inicjatywy konserwacji poddano najstarsze ołtarze świątyni, odnowiono ambonę, belkę tęczową, organy. Zadbał też o wymianę ogromnego dachu fary. Lista zasług proboszcza obejmuje także liczne prace na cmentarzach, w tym odnowienie mogiły kościańskich dominikanów oraz przeniesienie figury Serca Jezusowego z otoczenia fary na skwer Jana Pawła II – przypomniał burmistrz Sławomir Kaczmarek. – W imieniu wspólnoty samorządowej miasta Kościana dziękuję za wszystko, czego ksiądz Czesław dokonał podczas swojej 27-letniej pracy w Kościanie.

Przemówienia wygłosiły ponadto przedstawicielki Róż Żywego Różańca przy parafii NMW oraz Róż Mężczyzn i Kobiet z kaplicy Bożego Ciała w Kokorzynie, byłych członków chóru im. ks. Józefa Surzyńskiego przy parafii farnej w Kościanie oraz wspólnoty parafialnej parafii pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu. Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości pogrzebowej wygłosił natomiast obecny proboszcz fary, ks. Paweł Skrzypczak. Nadmienił o zamieszkaniu księdza Czesława w ostatnim czasie w Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Wcześniej ks. Czesiu mieszkał przy parafii w Czempiniu.

Ksiądz prałat Czesław Bartoszewski zmarł w niedzielę, 5 stycznia. Odszedł w wieku 83 lat. Proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kościanie został 1 lipca 1989 roku. W 2016 roku, w wieku 75 lat, przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Czempiniu. Ksiądz Czesław Bartoszewski był bardzo ceniony w Kościanie. W 2005 roku został wyróżniony nagrodą „Kościan Dziękuje”.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%