Zamknij

Bezpłatne badania w ramach Powiatowego Dnia Zdrowia i Bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

18:25, 24.09.2023 Aktualizacja: 21:29, 26.09.2023
Skomentuj

Od rana do popołudnia w niedzielę trwał w Kościanie piknik dotyczący zdrowia i bezpieczeństwa zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kościanie. Można było się przebadać, spędzić miło czas, ale także okazać swe wsparcie i pomoc.

Wydarzenie odbywało się na tylnym dziedzińcu Urzędu przy al. Kościuszki, które stanowi siedzibę dla samorządu miejskiego Kościana oraz powiatu kościańskiego. Ponadto duży mobilny mammobus oraz cytobus stanęły na sąsiadującym parkingu przed marketem Spar.

Piknik rozpoczął się już o godz. 9.00. Na stoiskach różnych instytucji, w tym m.in. szpitala w Kościanie, sanepidu, Czerwonego Krzyża, kościańskich Amazonek, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej można było zdobyć przydatne informacje dotyczącące profilaktyki zdrowia, w tym m.in. jak prawidłowo myć zęby, jak przeprowadzać samobadanie piersi, a także bardzo przydatny jesienią poradnik dotyczący zbierania grzybów. Na tych stoiskach można było także m.in. sprawdzić ciśnienie, poziom BMI czy też poziom cukru we krwi. Obecna była także policja, która udostępniła różne symulatory, w tym alkogogle, narkokogle czy symulator osoby starszej. Sporym zainteresowaniem cieszył się także symulator dachowania.

Nie brakowało także rozrywki dla najmłodszych, dzięki czemu piknik przyciągnął sporo mam z dziećmi i całe rodziny. Były baloniki, malowanie twarzy, bańki mydlane i inne gry i zabawy, darmowa wata cukrowa. Sporym zainteresowaniem najmłodszych cieszyło się "gaszenie" pożaru ze strażakami.

[FOTORELACJA]1928[/FOTORELACJA]

Wiele osób skorzystało także z możliwości wykonania specjalistycznych badań. Największą popularnością cieszyły się badania gęstości kości oraz znamion skórnych. Była także możliwość wykonania EKG serca. Kobiety w odpowiednich przedziałach wiekowych mogły wykonać ponadto badania pod kątem nowotworów szyjki macicy i piersi. Te badania wykonywane były po wcześniejszych zapisach, ale były też panie, które zostały przebadane bez zapisu.

W organizacji imprezy przyświecała nam przede wszystkim chęć promocji profilaktyki zdrowia. Uznaliśmy, że odremontowane tyły Urzędu, których wiele osób nie ma okazji oglądać na co dzień, są do tego świetnym miejscem. I chyba tak jest, bo pokazuje to frekwencja, która się udała. Dopisała także pogodamówi Bartosz Jankowski z Biura Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego, które zorganizowało wydarzenie.

 

Akcje pomocy

Podczas wydarzenia prowadzone były ponadto akcje mające na celu niesienie pomocy. To możliwość zarejestrowania się w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego, który wykorzystywany jest przy leczeniu białaczki.

Ponadto kupując ciasto lub grochówkę można było wesprzeć sześcioro dzieci – podopiecznych Stowarzyszenia "Dać Pomoc" i jednocześnie uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie w zakupie dla nich specjalistycznego C-Eye® PRO. To innowacyjny sprzęt dający możliwość osobom niepełnosprawnym, które nie mówią i nie poruszają kończynami, na komunikowanie się z otoczeniem za pośrednictwem gałek ocznych.

- Dzieci, które zostały zakwalifikowane do programu na co dzień odbywają zajęcia szkolne i rehabilitacyjne w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Kościanie. Niedawno przyjechał do nas producent sprzętu i zrobił badanie, na podstawie którego okazało się, że na ten moment sześcioro dzieci może zacząć korzystać z metody cyber oka. Sprzęt nie jest jednak tani, bo kosztuje 43 tys. zł. Około 60 procent środków otrzymamy z PCPR-u, a pozostałą kwotę musi stanowić nasz wkład własny. Stąd dzisiejsza akcja, która ma nam pomóc w zdobyciu potrzebnych pieniędzy na zakup najbogatszej wersji tych komputerów – tłumaczy Adam Piątek, prezes Stowarzyszenia "Dać Pomoc" i pracownik  Ośrodka Rehabilitacyjnego. – To są dzieci, które na pozór wydaje się, że nic nie rozumieją i nie mają kontaktu z otoczeniem. Tymczasem po badaniu okazało się, że są w pełni świadome tego co się wokół nich dzieje, widzą i rozumieją. Znają nie tylko rodziców, ale także zwierzęta w domu i poszczególne pomieszczenia. Rozróżniają też swoje samopoczucie i emocje. Czują i kochają rodziców, co dzięki sprzętowi mogą w końcu wyrazić.

 

Przed niedzielną akcją członkowie Stowarzyszenia starali się ją jak najbardziej nagłośnić zachęcając do upieczenia ciasta. To przyniosło efekt w postaci około 100 blach ciasta, które spakowano do ponad 300 pudełek. Wypieki dostarczyły osoby prywatne, ale także okoliczne koła gospodyń wiejskich. Niektórzy ponadto dowiadując się o inicjatywie, wpłacali pieniądze bezpośrednio na konto Stowarzyszenia.

Dodajmy, że w niedzielę podczas imprezy pojawiły się niektóre z dzieci potrzebujące sprzętu wraz z rodzicami, a także ich bardziej pełnosprawni koledzy, by wesprzeć ich duchowo.

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%