Uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie 1 września przywitało piękne, zielone otoczenie. Lada chwila dzieci będą mogły również korzystać ze zmodernizowanej bieżni lekkoatletycznej. A wszystko to zasługa rodziców, uczniów i nauczycieli szkoły.
Oficjalnie zakończył się projekt pod nazwą "Głęboka termomodernizacja energetyczna budynku Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mariana Koszewskiego w Kościanie wraz z termomodernizacją hali sportowej i małej sali gimnastycznej. Projekt remontowy dotyczył prac związanych z budynkiem zarówno na zewnątrz, jak i w środku, ale nie obejmował już otoczenia. O poprawę jego wyglądu zadbała sama społeczność szkolna.
Kompleksowy projekt na zieleń wraz z małą architekturą w ramach „przyrodniczej ścieżki edukacyjnej" wykonał absolwent szkoły. Projekt jest profesjonalnie opracowany i zawiera szczegółową inwentaryzację tego, co było tu dotychczas oraz wizualizację oraz szczegółowy opis nowych rośli z uwzględnieniem zaleceń dotyczących szkół podstawowych. Obecnie projekt jest krok po kroku realizowany, a ponad połowę ujętego w nim obszaru udało się już wykonać. – Zakup roślinności i materiałów finansujemy ze środków pozyskiwanych od sponsorów – tłumaczy dyrektor szkoły, Zbigniew Majchrzak. – Sadzeniem roślin czy nawiezieniem kamienia zajmują się natomiast sami rodzice i nauczyciele, bo tak jest po prostu taniej.
To, co zostało już wykonane prezentuje się wspaniale. Nowe zagospodarowanie terenu z obszernym trawnikiem i nasadzeniami ciągnie się od łącznika wychodzącego od hali sportowej poprzez bezpośrednie otoczenie głównego wejścia do szkoły aż po prawe skrzydło szkoły patrząc od strony wejścia. Do wykonania została jeszcze zwarta i dość spora część w miejscu, gdzie rosną wysokie, bo posadzone kilkadziesiąt lat temu drzewa. – Teren ten wymaga najpierw uporządkowania, gdyż budowlańcy nie usunęli wszystkich elementów po budowie. Potem zajmiemy się jego zagospodarowaniem. Zgodnie z projektem będzie tu przebiegała ścieżka w formie podkowy. Pojawią się także skrzynie na rośliny, którymi opiekować będą się uczniowie – wyjaśnia dyrektor.
[FOTORELACJA]1907[/FOTORELACJA]
Warte podkreślenia jest też to, że pod roślinami i trawnikiem zamontowano system nawadniający. Woda do podlewania jest pozyskiwana z deszczówki, do której zbierania zainstalowano specjalne beczki. Z kolei wśród nowych roślin znalazła się m.in. Jabłonka Mariana Koszewskiego, czyli patrona szkoły w ramach obchodów 100-lecia urodzin patrona szkoły obchodzonych w tym roku.
Całość nabiera kształtów. Jedyne, co martwi dyrektora to płot okalający szkołę. Niestety na razie samorząd miejski nie planuje jego wymiany, tymczasem jego wygląd i stan pozostawiają wiele do życzenia. Kwestia płotu pozostaje więc jeszcze do rozwiązania.
Tymczasem drugi projekt, który jest realizowany w szkole dzięki inicjatywie Rady Rodziców i przy wsparciu dyrekcji to modernizacja bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni w dal. Na ten cel udało się pozyskać 60 tys. zł dotacji w ramach "Ogólnopolskiego Programu DZIEŃ NA MEDAL organizowanego przez firmę Procter & Gamble (P&G). By pozyskać pieniądze, konieczne było internetowe głosowanie na projekt. Społeczność szkolna dwoiła się i troiła apelując m.in. do mediów o nagłośnienie plebiscytu. To przyniosło efekt, bo udało się pozyskać wiele głosów mieszkańców, dzięki czemu projekt otrzymał dofinansowanie. Brakujące 40 tys. zł dołożyło miasto.
W samej szkole i w jej otoczeniu pojawiają się także inne drobne rozwiązania, które poprawiają funkcjonowanie. To m.in. filcowe, gustowne wygłuszacze echa w kształcie liści na korytarzach. Wszystko to sprawia, że do takiej szkoły chce się chodzić. Początek roku szkolnego w "czwórce" będzie więc z pewnością bardzo udany.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz