Niderlandy odwiedzane są rocznie przez ponad 20 milionów turystów, z czego ponad 90% z nich kieruje się przede wszystkim do Amsterdamu. Jednak ten kraj to nie tylko piękna stolica. Holandia to także mnogość zabytków, muzeów, ciekawych miast czy mniejszych miejscowości, cudów natury oraz niezwykłych dzieł rąk ludzkich. Poza Amsterdamem warto odwiedzić również Delft, Hagę, Goudę, słynne wiatraki w Kinderdijk oraz Efteling, jeden z najlepiej ocenianych parków rozrywki. Przy okazji można odkrywać nieco mniej oczywiste atrakcje. W poniższym tekście prezentujemy zestawienie niewiarygodnych miejsc do odwiedzenia w Holandii.
Holenderska Arka Noego jest niezwykłym dziełem Johana Huibersa, cieśli i przedsiębiorcy, któremu pewnej nocy przyśniła się ogromna powódź zalewająca Holandię. W związku z tym snem postanowił zbudować łódź na wzór starotestamentalnej Arki Noego. Jego arka podobnie jak biblijna liczy 135 metrów długości, 30 szerokości i 23 metry wysokości. Różni się jednak nieco od swojego dawnego pierwowzoru - wewnątrz znajduje się między innymi kino, dwa amfiteatry oraz restauracja. Poza przyjaznymi zwierzakami z mini zoo nie znajdziesz tam dzikich zwierząt. „Arka Johana” znajduje się w Dordrechcie w prowincji Holandia Północna.
Ten nietypowy akwen znajduje się między wybrzeżem Holandii, Niemiec, Danii a Wyspami Fryzyjskimi. W czasie odpływu wody ubywa tam na tyle, że widoczne stają się watty (inaczej osuchy), czyli błotne równiny pływowe. Co sześć godzin ten liczący blisko 15 tysięcy m² obszar zmienia się z płytkiego akwenu morskiego w piaskowo-błotnisty teren, który można miejscami przemierzać pieszo. Z powodu wyjątkowych walorów przyrodniczych obszar Morza Wattowego objęty jest ochroną i stanowi rezerwat biosfery. W jego holenderskiej części warto odwiedzić między innymi Park Narodowy Schiermonnikoog pełen tras spacerowych wiodących po piaszczystych plażach i wydmach, ścieżek rowerowych oraz miejsc do obserwacji licznych gatunków żyjących tam ptaków.
Kooijman Klompenmakerij to nietypowe muzeum zlokalizowane w miejscowości Zaandam położonej niecałą godzinę drogi od Amsterdamu. Tamtejsza lokalna firma produkująca drewniki w jednym miejscu zgromadziła drewniane obuwie z różnych epok i różnych części świata. W muzeum można obejrzeć pokazy tradycyjnych metod rzeźbienia i dekorowania drewiniaków. Pierwsze tego typu buty zaczęto tworzyć od co najmniej XIII wieku dla robotników i rzemieślników. Najstarszym eksponatem w muzeum Kooijman Klompenmakerij jest liczącą sobie około 850 lat para drewnianych butów.
W Nijmegen, miasteczku na wschodzie kraju znajduje się muzeum poświęcone tak popularnym w Niderlandach jednośladom. Dowiesz się tam nie tylko wiele ciekawostek z historii rowerów, ale także zobaczysz różne modyfikacje i pomysły na ich ulepszanie, jakie pojawiały się na przestrzeni lat.
To niezwykłe dzieło inżynierii ludzkiej powstało już w XVII wieku wskutek osuszenia dużego jeziora. Polder Beemster jest najstarszym polderem w kraju i do dziś nie zmienił on zbytnio swojej struktury. Początkowo do osuszania terenu używano wiatraków, z końcem XIX wieku zastąpiono je pompowniami sterowanymi parą, a później już pompami elektrycznymi. Beemster podzielony jest na 50 ponad części, z których każda utrzymuje inny poziom wody, w zależności od potrzeb okolicznych mieszkańców. Najlepszym sposobem na zwiedzanie tego rozległego obszaru jest oglądanie go z perspektywy jazdy rowerem.
W znanym z ważnej bitwy drugiej wojny światowej Arnhem działa skansen o imponującej powierzchni 44 hektarów. Na jego terenie można znaleźć około 100 zabytkowych budynków z terenu całych Niderlandów - każdy z ciekawą historią do opowiedzenia. Spacerując po Openluchtmuseum, można zobaczyć wnętrze starej papierni, wejść do dawnej fabryki mleka czy podziwiać przepiękne ogrody. Dużą atrakcją dla odwiedzających jest przejażdżka zabytkowym tramwajem.
W holenderskim Eindhoven co noc można zaobserwować piękne zjawisko. W północno-wschodniej części miasta na fragmencie 600 metrów nawierzchni trasy rowerowej umieszczono diody LED oraz świecące w ciemności elementy, dzięki której wygląda ona jak obraz Van Gogha „Gwiaździsta noc”. Za dnia ścieżka absorbuje energię słoneczną, a wieczorem i nocą może prowadzić rowerzystów bez użycia prądu lub z minimalnym jego udziałem. Trasa ta jest częścią szlaku rowerowego Van Gogha, który wiedzie przez miejsca związane z tym wybitnym malarzem.
Będąc w Holandii, warto skorzystać z możliwości odwiedzenia choć jednego z popularnych tam targów serowych. Jedne z większych odbywają się w Alkmaar, Goudzie czy Edamie w wybrane dni tygodnia w czasie miesięcy wiosennych i letnich. Uczestnicząc w nich, będziesz miał okazję zaznania atmosfery targu sprzed lat, gdyż oprócz sprzedaży serów wydarzenia te charakteryzują się niezwykłą oprawą, przypominającą przedstawienie - sprzedawcy ubrani są w tradycyjne stroje, następuje ważenie serów czy też widowiskowe ładowanie ich na zaprzężone w konie bryczki.
Niderlandy to niewielki, ale bardzo urokliwy kraj. Poza zwiedzaniem Amsterdamu warto jednak poznać także inne jego miasta i najciekawsze atrakcje. Do państwa wiatraków możesz dojechać autokarem z Polski. Bilety do Holandii z Twojej miejscowości znajdziesz na stronie Sindbada.