Zamknij

Sprawdź swoją wiedzę na temat kredytu

08:51, 03.11.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:52, 03.11.2023
Fot. pixabay Fot. pixabay

W Polsce chyba każdy choć raz słyszał termin jakim jest kredyt. W naszym kraju, kredyt bardzo często zaciągany jest te kupne nieruchomości, zakup samochodu, remont mieszkania, zakup nowych mebli, organizację przyjęcia czy wakacyjny wyjazd. Sprawdź co wiesz na temat kredytu. 

Co mówi definicja kredytu?

Definicje kredytu znaleźć możemy w prawie bankowym. Mówi ona o tym, że kredyt jest zobowiązaniem, które bank zgadza się przekazać kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie i na określonych zasadach. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, regularnej spłaty swojego zobowiązania oraz wydatkowanie pieniędzy zgodnie z zawartym w umowie kredytowej celem. 

Umowa kredytowa powinna zostać spisana na piśmie.  Powinna w bardzo dokładny sposób określać strony kredytu, kwotę kredytu, walutę kredytu, okres kredytowania, wysokość oprocentowania, a także sposób wcześniejszej spłaty kredytu. 

Jakie wyróżnić można rodzaje kredytów

Musisz wiedzieć, że kredyt musi być dopasowany do celu na jaki kredyt chcesz zaciągnąć. Dlatego wyróżnić można różne rodzaje kredytów. Pierwszy podział to podział na kredyty dla klientów indywidualnych, a także kredyt dla firm. W przypadku kredytów dla firm wyróżnić można między innymi kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny. 

W przypadku kredytów dla klientów indywidualnych wyróżnić możemy kredyt konsumencki oraz kredyt mieszkaniowy. Kredyt konsumencki to między innymi kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt Studencki czy karta kredytowa. Kredyt mieszkaniowy to najczęściej kredyt hipoteczny ale również kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka. 

Czym jest wskaźnik Wibor?

Starając się o kredyt zapewne wiesz już czym jest wskaźnik Wibor. Musisz pamiętać o tym, że wskaźnik ten wpływa na ratę kredytu w przypadku kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym. 

Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce złożyła pozew wibor. Sprawdź, czy ty również możesz złożyć wibor pozew zbiorowy.  Specjaliści dokładnie przeanalizują Twoją umowę kredytową i powiedzą ci jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji. 

Po co bierze się kredyt?

W naszym kraju niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości, budowę domu, remont mieszkania czy zakup samochodu za gotówkę. W zależności od rodzaju kredytu, kredyt można wziąć na kupno mieszkania, kupno domu, kupno działki, budowę domu,  kupno nowych mebli, organizację przyjęcia weselnego, kupno nowego telefonu czy wakacyjny wyjazd w wymarzoną podróż. 

Jednostki kredyt najczęściej biorą w momencie, w którym nie stać ich na opłacenie danej rzeczy z bieżących środków finansowych. W tych momentach osoby udają się do banku i sprawdzają czy mogą zaciągnąć kredyt. 

Jakie możemy wyróżnić zabezpieczenia osobiste kredytów?

Możemy wyróżnić osobiste zabezpieczenia kredytów takie jak:

Poręczenie wekslowe,

Weksel in blanco,

Poręczenie określone przepisami Kodeksu cywilnego,

Przelew wierzytelności,

Przystąpienie do długu kredytowego,

Gwarancje bankowe. 

Jakie możemy wyróżnić zabezpieczenie rzeczowe kredytów?

Czy wiesz, że zabezpieczenie rzeczowe kredytu umożliwia wierzycielowi zaspokojenie własnych roszczeń poszczególnymi elementami majątku osoby zadłużonej?

 Zabezpieczenie rzeczowe kredytów to hipoteka, zastaw ogólny, kaucja, blokada środków na rachunku bankowym, przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz ubezpieczenie kredytu. 

Ubezpieczenie kredytu pozwala na zaspokojenie roszczeń wierzyciela w momencie wypadku jeżeli zaistnieją okoliczności określone w polisie ubezpieczeniowej. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%