Zamknij

Smog w powiecie kościańskim. Rocznie wdychamy co najmniej 380 papierosów

15:42, 16.11.2021 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 15:45, 16.11.2021
Skomentuj
Zimą, gdy zapada zmrok, niebo nad Kościanem pokrywa czasem brunatna mgła. Nie inaczej jest na wsiach położonych w powiecie. Okazuje się, że może być to smog, pochodzący w głównej mierze z niskiej emisji, czyli pyłów dostających się do powietrza z kominów domów i zakładów.

W pochmurny listopadowy poranek, gdzie prędkość wiatru nie przekracza 7 km/h, stężenie PM2,5 wynosi od 23 do nawet 64 ug/m3. To tak jakbyśmy dziennie wypalali od 1 do 2,9 papierosów, co rocznie daje sumę od 380 do nawet 1060 papierosów! Jak chronić się przed smogiem i jego skutkami?

PM2,5 a papierosy

Czy PM2,5 biorą się z papierosów i co to właściwie jest PM2,5? To grupa zanieczyszczeń pyłowych o wielkości nie większej niż 2,5 mikrometra. Frakcja ta stanowi ponad 60% zanieczyszczeń PM10, dlatego też PM2,5 stało się powszechnym punktem odniesienia, gdy mówimy o stopniu zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Pyły zawieszone PM2,5 mogą oczywiście powstawać w wyniku palenia papierosów, które uwalniają do atmosfery związki benzopirenu, nikotyny, kadmu czy niklu, jednak głównym źródłem PM2,5 w Polsce jest tzw. niska emisja. Są to pyły, które powstają w procesach spalania paliw opałowych w domach czy zakładach. Do tego dochodzi działalność przemysłowa oraz spaliny pochodzące z transportu.

Amerykańscy naukowcy z Berkeley Earth oszacowali, iż 22 ug/m3 PM2,5 odpowiada dymowi tytoniowego z 1 papierosa. Łatwo więc policzyć, że w standardowy zimowy dzień mieszkańcy naszego regionu biernie wypalają od 1 do 3 papierosów.

Oczywiście sytuacja może zmieniać się dynamicznie w zależności od pogody i zachowań mieszkańców poszczególnych miejscowości. Warto jednak mieć na uwadze, iż problem istnieje i przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, a nawet moczowego. Na co dzień smog przyczynia się do większej apatii, senności, nasila objawy astmy i alergii.

Jak chronić się przed PM2,5? W domu oczyszczacz, na zewnątrz maska?

Czy można w ogóle chronić się przed szkodliwym pyłem smogowym? Tak, choć wymaga to nieco  zaangażowania czasu oraz środków finansowych. Najskuteczniejszym sposobem filtracji powietrza w domu są oczyszczacze powietrza. Jeżeli chcemy jednak, aby urządzenie faktycznie realizowało swoje zadanie i chroniło naszych domowników, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Oczyszczacz powietrza do domu - jak używać?

- Kupując oczyszczacz, dopasować do wielkości pomieszczenia (patrzeć na parametry wydajności oczyszczania i rekomendowanej powierzchni).

- Należy pamiętać o zasadzie jeden oczyszczacz na pokój - nawet gdy urządzenie jest zaprojektowane do metrażu np. 30 m2, jest to maksymalna powierzchnia jednego pomieszczenia. Oczyszczacz nie ma bowiem zdolności mieszać i filtrować powietrza za ścianą.

- Warto regularnie wymieniać filtry - stan filtra wpływa na efektywność oczyszczania powietrza. Brudne filtry mają mniejszy przepływ powietrza, mogą również powodować głośniejszą pracę urządzenia. Filtr HEPA oraz węglowy podlegają wymianie, filtr wstępny zbierający kurz może być natomiast czyszczony wilgotną ściereczką. Wyjątkiem jest np. oczyszczacz powietrza Xiaomi czy Philips Dual Scan, gdzie producenci stosują zintegrowane filtry, które podlegają wymianie w całości.

- Ustawiając oczyszczacz, zachowajmy odległość od ściany i innych mebli (co najmniej kilkanaście cm). Warto umieścić urządzenie przy ciągu powietrza w pomieszczeniu.

- Regularna wymiana wody oraz czyszczenie (odkamienianie) filtra nawilżającego - dotyczy modeli oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem, np. firmy Sharp (https://ranking-oczyszczaczy.pl/oczyszczacze-powietrza-sharp/), Panasonic lub Philips.

Maski smogowe - którą kupić?

Maska smogowa Breezy Hallny, archiwum prywatne redakcji Ranking-oczyszczaczy.pl

W przypadku masek smogowych warto skupić się przede wszystkim na modelach posiadających odpowiedni zestaw filtrów - tj. połączenie filtra HEPA i węglowego. Producenci różnie oznaczają filtry w swoich produktach.

Z reguły spotkamy się z oznaczeniami N99, N100 lub FFP2 czy FFP3.  Oznaczają one klasę skuteczności. Przeglądając oferty w sklepach, warto szukać masek z filtrami min. FFP2 lub N95 - oznacza ona przynajmniej 95% skuteczność filtracji. FFP3 czy N99 lub N100 to niemal 100% skuteczność oczyszczania.

Równie ważne jest dopasowanie maseczki do twarzy. W tym celu najlepiej udać się do stacjonarnego sklepu i przymierzyć kilka modeli. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmierzenie obwodu głowy od nosa do najbardziej wysuniętego punktu z tyłu głowy oraz odległości od czubka brody do czubka nosa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%