To już 20 lat działalności UTW w Kościanie założonego i prowadzonego przez stowarzyszenie Porozumienie Ziemia Kościańska. Uroczysta inauguracja jubileuszowego roku odbyła się w czwartek przy licznym udziale słuchaczy.
Kościański Uniwersytet Trzeciego Wieku mimo upływu lat wciąż cieszy się niezwykłą popularnością i jest najbardziej obleganych spośród tego typu uniwersytetów w regionie. Zauważył to prof. dr hab. Tadeusz Wallas z UAM, który w tym roku był gościem specjalnym inauguracji. Odbyła się ona tradycyjnie w auli przy ul. Bernardyńskiej w czwartek, 17 października.
W roku akademickim 2024/25 na uniwersytet zapisało się 272 słuchaczy, w tym 52 nowych, którzy osobiście odebrali indeksy podczas uroczystości. Zanim jednak to nastąpiło, zgromadzonych powitał kanclerz UTW Michał Jurga, który z okazji 20-lecia wygłosił krótkie przemówienie. Szczególnie serdecznie powitał ponadto obecnych starostę Artura Opasa oraz wójta Andrzeja Przybyłę, a także prof. Tadeusza Wallasa, który współzakładał ośrodek zamiejscowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1998 roku i był jego prodziekanem. Pan profesor także wspominał zresztą z rozrzewnieniem 15 lat działalności ośrodka w Kościanie, który wykształcił prawie 3 tysiące osób z tytułem licencjata na kierunku politologia z administracją samorządową.
Można powiedzieć, że to ten ośrodek stanowił podwaliny pod dzisiejszy UTW, a wykładowcy z wydziału nauk politycznych UAM są do dziś z Kościanem związani i chętnie tu przyjeżdżają.
[FOTORELACJA]3051[/FOTORELACJA]
– Żyjemy w czasach, kiedy dominuje kult młodości. Każdy chciałby być młody, piękny, bogaty i zdrowy. Młodym starość kojarzy się z szarzyzną życia, z niedołęstwem – mówił kanclerz Michał Jurga. – Dziś młodzi uważają, że wszystko wiedzą ze smartfona i innych technologicznych rozwiązań. Młodzi niczego nie chcą się od starszych nauczyć, ale najczęściej stają się nauczycielami. Nauczycielami niestety złymi, bo wszystko ich irytuje. Że tego nie wiemy, nie umiemy, że za wolno nam to idzie. Kiedyś tak nie było, to młodzi słuchali starszych. A starsi cieszyli się szacunkiem przez całe wieki. Już w głębokiej starożytności. Warto iść za tym przykładem i żyć. Pamiętać przy tym, że życie po 60. może być piękne, pogodne i godnie spędzone. O to mamy się postarać podczas naszych zajęć, bo oferta idzie właśnie w tym kierunku. Dzięki ćwiczeniom ciała i umysłu starzejemy się godnie, niepostrzeżenie i pięknie.
Słuchacze UTW przez najbliższych sześć miesięcy będą brać udział w różnych zajęciach do wyboru w podziale na sekcje tematyczne, w tym m.in. takie jak gimnastyka mózgu, gimnastyka wspomagająca, informatyka, sekcja turystyczna, papieska, plastyczna, muzyczna, jogi, tenisa stołowego czy tańczący senior.
Poza zajęciami tematycznymi na UTW zaplanowano 13 wykładów otwartych, w których może wziąć udział każdy, bez wcześniejszych zapisów. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Tadeusz Wallas, a jego tytuł brzmiał: „Rezultaty transformacji systemowej w Polsce w świetle społecznych oczekiwań i obaw wyrażonych w 1989 roku – w 35 rocznicę upadku komunizmu”.
0 0
Podobno ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki...
0 0
Mam 68 lat i chętnie bym się zapisał na UTW w Kościanie.
Niestety aula i sale znajdują się no najwyższym piętrze i trzeba pokonać wiele niewygodnych schodów.
Kilka lat temu zapytałem kierownika, czy nie można by zbudować windy lub platformy do transportu osobowego.
Otrzymałm odpowiedź, że studenci są sprawni i żadna winda/platforma nie jest potrzebna.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz