Zamknij

Upamiętnili 85. rocznicę egzekucji na Rynku w Kościanie [ZDJĘCIA]

07:55, 03.10.2024 Aktualizacja: 14:36, 10.10.2024
Skomentuj

2 października 1939 roku niemieccy najeźdźcy rozstrzelali ośmiu mieszkańców Ziemi Kościańskiej w publicznej egzekucji. W hołdzie zamordowanym Polakom w środę odbyła się uroczystość patriotyczna na kościańskim Rynku.

Wydarzenie miało uroczysty przebieg i mimo deszczowej pogody, na Rynku zgromadziły się licznie delegacje składające się z samorządowców, radnych, reprezentantów organizacji i instytucji oraz szkół. Były także poczty sztandarowe, a wartę przy tablicach pamiątkowych poświęconym rozstrzelanym umieszczonych na ratuszu pełnili członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, po czym głos zabrał burmistrz. – Spotykamy się dzisiaj w tym szczególnym miejscu, aby uczcić pamięć tych, którzy 85 lat temu, na naszym Rynku, oddali swoje życie za Ojczyznę. W wyniku bezwzględnych działań okupanta niemieckiego, nas rodacy zostali brutalnie zamordowani. Ich śmierć miała stać się symbolem strachu i terroru. Jednak dla nas ich ofiara jest przede wszystkim symbolem odwagi, niezłomności i poświęcenia. Pamiętamy o nich nie tylko jako o ofiarach tamtych tragicznych wydarzeń, ale również jako o bohaterach, którzy przypominają nam o wartości wolności solidarności, patriotyzmie. Ich śmierć przypomina, jak wielką cenę musieli zapłacić nasi przodkowie, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju – mówił burmistrz Sławomir Kaczmarek.

[FOTORELACJA]3000[/FOTORELACJA]

Następnie wydarzenia z początków II wojny światowej na Ziemi Kościańskiej przypomniał dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie, Dariusz Kram. Nadmienił między innymi, że w Kościanie terror rozpoczął się już 8 września. Zagrożono wówczas, że każde nieposłuszeństwo władzy niemieckiej będzie srogo karane. Wprowadzono godzinę policyjną. Pod koniec września na Ziemię Kościańską przybył oddział Einsatzkommando. Pretekstem stały się wydarzenia w Nietążkowie, w których zginął niemiecki strażnik. Winą za jego śmierć obciążono Polaków. Pierwszą egzekucję rzekomych winnych wykonano 30 września w Śmiglu, a dwa dni później w Kościanie.

Nie były to jedyne egzekucje na Ziemi Kościańskiej. Kolejne wykonano 23 października oraz 7 i 9 listopada, a życie w nich straciło 116 naszych rodaków.

O życiu w Kościanie podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej opowiada kilkunastominutowy film przygotowany przez Muzeum Regionalne w Kościanie. Film ten wyświetlono podczas uroczystości. Dodajmy, że jego premiera miała miejsce podczas Nocy Muzeów, a będzie on dostępny w kościańskim muzeum w ramach stałej ekspozycji poświęconej II wojnie światowej.

Po przejmującej projekcji, zgromadzeni usłyszeli niemniej przejmujący wiersz „Elegia o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zadeklamowany przez uczennicę kościańskiej „Czwórki”. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod tablicami. Na tym uroczystość zakończyła się.

O tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat przypomina także nowa wystawa plenerowa, która stanęła przed ratuszem. Poświęcona została ofiarom hitlerowskich rozstrzelań z pierwszych miesięcy II wojny światowej. Warto będąc na Rynku poświęcić jej kilka chwil i dokładnie obejrzeć.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%