Zamknij

Jubileuszowe Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

10:39, 01.03.2024 Aktualizacja: 11:43, 05.03.2024
Skomentuj

Już od 50. lat historycy spotykają się cyklicznie w Kościanie podczas Ogólnopolskich Seminariów Historyków Powstania Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent RP, Andrzej Duda.

Seminarium odbyło się 27 lutego. Historycy i zaproszeni goście spotkali się w kościańskim ratuszu, w sali wystawienniczej Muzeum Regionalnego. Wydarzenie poprzedziła msza święta w intencji zmarłych uczestników seminariów odprawiona w kościele farnym. Po nabożeństwie kwiaty i znicze złożono przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego oraz pod tablicą na murze "sanatorium" upamiętniającą zdobycie broni przez kościańską Rezerwę Skautową w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku.

Gospodarzem części seminaryjnej był prof. Bogusław Polak, który od samego początku w nich uczestniczył. Przypomniał, że Ogólnopolskie Seminaria Powstania Wielkopolskiego odbywają się od 1970 roku, a w Kościanie pierwsze miało miejsce w 1972 roku i tak już zostało. Tak naprawdę minęło już nieco więcej niż 50 lat, ale to w tym roku zorganizowano uroczystość.

[FOTORELACJA]2387[/FOTORELACJA]

Profesor Bogusław Polak zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat aż ponad 300 historyków, ale także regionalistów czy wojskowych uczestniczyło w seminariach. Z imienia i nazwiska wspomniał 36 jego uczestników, którzy już odeszli. Oddano im hołd chwilą ciszy.

 – Rok 1972 rok i pierwsze seminarium w Kościanie. Na sali prawie 400 osób. Historycy z całego kraju. Jesteśmy wszyscy pod wodzą naszego mistrza prof. Zdzisława Grota. On do nas seminarzystów zwrócił się tymi słowy: "czy nie warto byłoby zrobić coś sensownego na dziś i na jutro?" Pan profesor miał na myśli to, że historią Powstania Wielkopolskiego trzeba zająć się dogłębnie – wspomniał prof. Bogusław Polak.

 

Dodał, że powołano wówczas redakcję kilku wydawnictw źródłowych oraz redakcję Słownika Powstańców Wielkopolskich. Jednak droga do wydania tych publikacji – z uwagi na panujący wówczas system ustrojowy – była niezwykle wyboista. Wydawnictwa zaczęły się ukazywać dopiero w latach 80-tych, a słownik nawet dopiero na początku XX wieku.

Po słowach wstępu przystąpiono do prelekcji, które wygłosili kolejno: prof. Bogusław Polak, dr Marek Rezler, dr Zdzisław Kościański, prof. Michał Polak, prof. Janusz Karwat, prof. Andrzej Gulczyński, prof. Przemysław Matusik oraz dr hab. Rafał Reczek.

Z kolei wcześniej odbyła się część oficjalna seminarium. Otworzył ją dyrektor muzeum, Dariusz Kram. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Ruszkiewicz. List od Prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów seminarium odczytał z kolei dr Rafał Kościański. Znamiennym momentem było także wręczenie wyróżnień. Złoty Medal Reipublicae Memoriae Meritum otrzymali prof. Bogusław Polak i dr Marek Rezler. Medal srebrny otrzymał dr Zdzisław Kościański. Prof Polak otrzymał również Medal za Wzorową Służbę na Rzecz Wojska Polskiego.

 

 

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%