Zamknij

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę [ZDJĘCIA]

09:00, 18.09.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:07, 01.10.2023
Skomentuj

17 września, w rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę, na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie pod Krzyżem Katyńskim delegacje złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie poległym.

Wśród zgromadzonych znaleźli się parlamentarzyści – minister Jan Dziedziczak i senator Wojciech Ziemniak, samorządowcy z miasta i gminy Kościan oraz powiatu kościańskiego, przedstawiciele służb mundurowych, harcerzy, kościańskich szkół oraz instytucji. Uroczystą wartę przy pomniku sprawowali natomiast członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

– 17 września 1939 roku wojska sowieckiej Rosji zaatakowały Polskę realizując postanowienia tajnego porozumienia z hitlerowskimi Niemcami, których celem była likwidacja państwa polskiego – mówił w przemówieniu burmistrz Piotr Ruszkiewicz – Rocznica rosyjskiej agresji na Polskę to także symboliczny początek sowieckiej dominacji nad naszym krajem, która trwała do końca lat 80-tych minionego wieku. Rozpoczęty po zmianie ustroju proces wycofywania z Polski stacjonujących tu od zakończenia II wojny światowej jednostek Armii Czerwonej zakończył się dokładnie 30 lat temu – 17 września 1993 r.

Krzyż Katyński został odsłonięty w 2007 roku na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Fot. UMK

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%