Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie w pierwszym półroczu tego roku uwzględniając także podział na poszczególne subregiony.
Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce odebranych zostało 13,5 tys. porodów. Najwięcej porodów odebrano w subregionie poznańskim, co oczywiście nie dziwi, bo jest on najbardziej zaludniony. Działa w nim 12 porodówek, z czego cztery w samym Poznaniu. Wśród nich jest wielkopolski lider, prowadzący jedną z największych porodówek w Polsce, czyli Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu. Ponadto na dziesięć największych oddziałów porodowych w Wielkopolsce – połowa znajduje się w subregionie poznańskim. Wszystko to sprawia, że w pierwszym półroczu 2023 r. na jego terenie odebrano 7,5 tys. porodów.
Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się subregion kaliski z niemal 2,6 tys. porodów. Trzeci jest subregion leszczyński, do którego zalicza się m.in. Kościan. Tutaj szpitale odnotowały 1,4 tys. porodów (cztery porodówki, jedna z nich w pierwszej dziesiątce). Na czwartym miejscu uplasował się subregion koniński z liczbą ponad 1,1 tys. porodów, a stawkę zamyka subregion pilski, gdzie porodów było niecałe 900.
W ogólnej klasyfikacji w liczbie odebranych porodów przez pierwsze półroczne 2023 r. odział położniczy działający w szpitalu powiatowym w Kościanie znalazł się na 22 miejscu na 31 szpitali. W Kościanie w tym czasie odebrano 219 porodów.
Oczywiście te dane nie są do końca miarodajne, bo trudno porównywać kościański szpital z poznańskimi i tym na Polnej w Poznaniu, w którym przez 6 miesięcy tego roku odbyło się już 2723 porodów. Jednak na tle subregionu leszczyńskiego te liczby dają już lepszy obraz sytuacji. W naszym subregionie są 4 oddziały położnicze. Pierwsze miejsce nie jest zaskakujące i zajmuje je Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny w Lesznie z liczbą 608 porodów. Drugi jest SP ZOZ w Wolsztynie, a trzeci nasz kościański szpital ze wspomnianymi 219 porodami. Listę zamyka szpital w Gostyniu ze 163 porodami.
Na tym nie koniec, bo NFZ przyjrzał się jeszcze potencjałowi demograficznemu wielkopolskich powiatów i miast na prawach powiatów wg danych GUS dotyczących liczby mieszkańców. Istotą tej analizy było określenie w których szpitalach chętniej decydują się rodzić przyszłe mamy z innych części Wielkopolski. Z uwzględnieniem liczby mieszkańców.
I tutaj Kościan nie wypada najlepiej. Statystyki u nas wskazują na ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców. Oznacza to więc, że niektóre z mieszkanek naszego powiatu decydują się rodzić w innych powiatach. Dokładnie na 10 tys. mieszkańców bilans u nas wynosi -13. Ujemny wynik odnotowano również w skali całej Wielkopolski m.in. w Gostyniu (-20), Kaliszu (-17), Szamotułach (-15) czy Turku (-10).
Z kolei pozytywną tendencję widać pod tym względem w przypadku szpitala w Wolsztynie. W powiecie wolsztyńskim na 10 tys. mieszkańców w pierwszym półroczu przypadały 43 porody, natomiast w przeliczeniu na szpital – 71. Niemal połowa przyjętych pacjentek była z powiatu wolsztyńskiego, a ponad 30 proc. z nowotomyskiego (w tamtejszym szpitalu nie funkcjonuje porodówka) i 16 proc. z grodziskiego.
10 placówek z największą liczbą odnotowanych porodów w I półroczu 2023 roku:
1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów)
3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów)
4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
10. SPZOZ w Wolsztynie i Szpital Specjalistyczny w Pile – po 403 porody
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz