10 strażaków z 4 okolicznych jednostek Państwowej Straży Pożarnej wzięło udział w styczniu w szkoleniu z zakresu ratownictwa lodowego. Tegoroczna zima zdecydowanie służy takim szkoleniom.
Organizatorem treningu był Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Kościanie. Kadrę dydaktyczną stanowili członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w Kościanie.
[FOTORELACJA]4406[/FOTORELACJA]
„Szkolenie doskonalące w zakresie ratownictwa lodowego” zostało przeprowadzone w dniach 19-21 stycznia, a wzięło w nich udział łącznie 10 funkcjonariuszy JRG PSP z Kościana, a także z Grodziska Wielkopolskiego, Leszna oraz Wolsztyna.
Szkolenie rozpoczęło się od części teoretycznej i zapoznania się ze sprzętem pierwszego dnia, a przez dwa kolejne dni druhowie ćwiczyli w praktyce – w wodzie skutej lodem. Te treningi przeprowadzono na stawie kościańskiego klubu Nenufar, który udostępnił strażakom akwen na potrzeby ćwiczeń.
Podczas szkolenia strażacy zdobyli m.in. wiedzę o parametrach lodu i wody, sprzęcie do ratownictwa lodowego oraz o technikach ratownictwa lodowego i samoratownictwa.
Przy okazji strażacy apelują, by nie wchodzić na lód, szczególnie w okolicy płynących strumyków, które mogą być bardzo zdradliwe. Jeżeli natomiast już musimy wejść na zamarzniętą wodę, chociażby w przypadku wędkarzy, warto mieć na sobie kamizelkę ratunkową. Trzeba bowiem pamiętać, że w lodowatej wodzie organizm szybko się wychładza i opada z sił. Kamizelka w razie czego wypchnie nas na powierzchnię i ułatwi samodzielne wydostanie się z wody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu koscianiak.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz