Zamknij

Ptasia grypa w gminie Czempiń. Zagrożenie w całym powiecie

12:33, 14.04.2025 Aktualizacja: 12:45, 14.04.2025
Skomentuj

W minionym tygodniu na kilku fermach drobiu na terenie gminy Czempiń oraz w pobliskim do naszego powiatu Grzybnie w powiecie śremskim wykryto ptasią grypę. W związku z tym drób poddano utylizacji, a w pobliskim rejonie wyznaczono obszary, w których należy zachować szczególne środki ostrożności.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o czterech nowych ogniskach wykrytych pomiędzy 7 a 9 kwietnia. I tak ognisko nr 75 wykryto 7 kwietnia w gospodarstwie w miejscowości Grzybno (gmina Brodnica, powiat śremski). Było to duże gospodarstwo, w którym utrzymywano ponad 192 tys. indyków rzeźnych. Ognisko nr 76 stwierdzono 8 kwietnia w miejscowości Piechanin (gmina Czempiń, powiat kościański), gdzie hodowano ponad 8 tys. kaczek. Ognisko nr 77 potwierdzono dzień później, 9 kwietnia, w miejscowości Srocko Wielkie (gmina Czempiń, powiat kościański). W tym przypadku zakażenie dotknęło stado ponad 15 tys. indyków rzeźnych. Ognisko nr 78 również potwierdzono 9 kwietnia – w Piotrkowicach (gmina Czempiń, powiat kościański), gdzie utrzymywano 26 tys. indyków rzeźnych.

W przypadku wykrycia ogniska, cały drób podlega utylizacji. Przeprowadzono ją m.in. w Grzybnie na farmie liczącej 192 tys. indyków. 8 kwietnia z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Śremie wpłynęło zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej o dokonaniu gazowania. Wysłano strażaków, których zadaniem było sprawdzenie, czy w kurnikach nie utrzymuje się niebezpieczne stężenie dwutlenku węgla. Po potwierdzeniu, że warunki są bezpieczne, do obiektów mogli wejść pracownicy odpowiedzialni za dalsze działania sanitarne.

Ptasia grypa, dawniej znana jako pomór drobiu, to choroba wirusowa atakująca zarówno ptaki hodowlane, jak i dzikie. Szczególne zagrożenie stanowią migracje dzikiego ptactwa wodnego, które może przenosić wirusa na znaczne odległości. Najczęstsze drogi zakażenia to kontakt z odchodami zakażonych ptaków, skażona woda, pasza, a także sprzęt i środki transportu. Również człowiek może przenieść wirusa do zdrowego stada.

W związku z wykrytymi ogniskami, 10 kwietnia zostało wydane Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego zmieniające rozporządzenie z dnia 20 lutego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów grodziskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, poznańskiego, śremskiego, wolsztyńskiego.

W naszym powiecie obszary zapowietrzone to:
- w gminie Czempiń, miejscowości: Maruszkowo, Piotrowo Pierwsze, Bieczyny, Sierniki, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Głuchowo, Srocko Wielkie, Piechanin, Piotrkowice, Jarogniewice, Jasień, Czempiń, Nowe Borówko, Borowo, Helenopol, Słonin;
- w gminie Kościan, w miejscowości Stare Oborzyska.

W rozporządzeniu wymienione są ponadto następujące miejscowości objęte obszarem zagrożonym:
- w gminie Kościan, miejscowości: Kawczyn, Mikoszki, Łagiewniki, Tamborowo, Kurowo, Bonikowo, Wronowo, Turew, Spytkówki, Witkówki, Sepienko, Kiełczewo, Szczodrowo, Sierakowo, Kiełczewo, Pianowo, Kościan, Nowe Oborzyska, Kurza Góra, Nowy Lubosz, Stary Lubosz, Nacław, Racot, Darnowo, Wyskoć, Ignacewo.

Wyznaczone obszary wiążą się z obostrzeniami związanymi z hodowlą drobiu. Obszar zapowietrzony wyznacza się na terenie o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby, a obszar zagrożony o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby.

Fot. PSP Śrem

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%