Zamknij

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Obostrzenia w gminach Czempiń i Kościan

22:24, 20.02.2025 Aktualizacja: 22:49, 20.02.2025
Skomentuj Fot. Archiwum Gazeta Mosińsko-Puszczykowska Fot. Archiwum Gazeta Mosińsko-Puszczykowska

20 lutego zostało wydane rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów poznańskiego, kościańskiego i śremskiego.

Główny Inspektor Weterynarii, już 26. ognisko grypy ptaków w Polsce w 2025 r. potwierdził 19 lutego w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Bolesławiec, w gminie Mosina. W gospodarstwie tym utrzymywano ponad 122 tys. indyków rzeźnych.

W związku z tym odkryciem, wojewoda wielkopolski wydał 20 lutego rozporządzenie, w którym wyznaczono dwa typy stref: obszar zapowietrzony i obszar zagrożony.

1) obszaru zapowietrzony w powiecie kościańskim obejmuje następujące miejscowości w gminie Czempiń: Bieczyny, Sierniki, Srocko Wielkie
2) obszar zagrożony w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń, obejmuje miejscowości: Głuchowo, Piotrowo Pierwsze, Maruszkowo, Piotrowo Drugie, Zadory, Roszkowo, Jarogniewice, Jasień, Piotrkowice, Piechanin, Czempiń, Stare Tarnowo, Nowe Tarnowo, Nowe Borówko, Borowo, Helenopol
3) obszar zagrożony w powiecie kościańskim, w gminie Kościan, miejscowości: Kawczyn, Mikoszki

Na wymienionych terenach obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, które mają na celu powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

W obszarze zapowietrzonym i zagrożonym hodowcy są zobowiązani m.in. do: natychmiastowego usuwania padłych ptaków i przekazywania ich do unieszkodliwienia w zatwierdzonych zakładach, czyszczenia i dezynfekcji środków transportu oraz sprzętu wykorzystywanego do przewozu drobiu, paszy, ściółki i nawozów naturalnych, stosowania mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw, przechowywania paszy i ściółki w sposób zabezpieczony przed dostępem dzikiego ptactwa oraz gryzoni.

Nakazuje się oznakowanie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tych obszarów tablic ostrzegawczych.

Jak wynika z rozporządzenia wojewody, wszystkie osoby i przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą drobiu na wyznaczonych obszarach są zobowiązane do przestrzegania powyższych nakazów i zakazów. Wprowadzone środki mają na celu ochronę gospodarstw przed stratami spowodowanymi przez ptasią grypę oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby na inne regiony.

Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego obowiązuje od momentu ogłoszenia i pozostaje w mocy do odwołania. Pełna treść rozporządzenia: https://www.poznan.uw.gov.pl/rozporzadzenie-wojewody…

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%