Zamknij

Nowa obwodnica Kościana w projekcie budżetu Wielkopolski

21:13, 20.11.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 09:46, 25.11.2023
Skomentuj Fot. UW Fot. UW

Marszałek Marek Woźniak zaprezentował projekt budżetu samorządu wielkopolskiego na przyszły rok. Budowa obwodnic Kościana, Rogoźna i Szamotuł to jedne z kluczowych projektów inwestycyjnych województwa.

Projekt budżetu zaprezentowali wspólnie 15 listopada marszałek Marek Woźniak i skarbnik województwa Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

Wydatki ogółem mają wynieść 3,3 mld zł, z czego wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne 1,4 mld zł i stanowić będą 41,8 proc. wydatków ogółem. Będzie to szósty rok z rzędu, w którym wydatki majątkowe będą kształtowały się na poziomie około 40 proc.

– Największe w budżecie są wydatki majątkowe, bo wciąż trzymamy kurs na inwestycje. Idziemy w tym roku w kilka takich projektów o bardzo wysokim nakładzie, które chcemy zakończyć szybko, w ciągu 2-3 lat. Wśród priorytetów jest infrastruktura drogowa i dopłata do przewozów kolejowych, ochrona zdrowia – tu konkretnie onkologia i oddziały ratunkowe. Cieszę się też, że będziemy inwestować w edukację. Chce podkreślić, że wydatki majątkowe są niezwykle istotne – jest to coś, co tworzymy, co funkcjonuje i jednocześnie ułatwia nam dalsze gospodarowanietłumaczy Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

Na inwestycje drogowe zostanie w przyszłym roku przeznaczonych 511,2 mln zł. Będą to wydatki związane m.in. z budową obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł. Realizacja tych projektów będzie w części sfinansowana także z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jeśli chodzi o obwodnicę Kościana przyznana kwota dofinansowania z RFRD to 30,3 mln zł. Łączne planowane nakłady województwa w latach 2022-2026 na naszą obwodnicą wyniosą natomiast 60,7 mln zł.

Przypomnijmy, że planowany termin oddania obwodnicy, która będzie sytuowana w północno-wschodniej stronie miasta, to czwarty kwartał 2026 roku. By zatem zdążyć z terminami, budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Nowa obwodnica ma omijać fragment drogi wojewódzkiej nr 308 przebiegającej przez ulice Gostyńską i Grodziską w Kościanie, a następnie Kościańską w Kiełczewie. To także alternatywa, by nie wjeżdżając do Kościana przemieścić się szybko do węzła Kościan Północ na drodze ekspresowej.

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%