Zamknij

Zawody sikawek konnych 2022 w Racocie [ZDJĘCIA]

14:11, 14.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 16:44, 21.03.2023
Skomentuj

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w 2022 roku w końcu mogły odbyć się XVII Europejskie i XX Krajowe Zawody Sikawek Konnych. Impreza ma niezwykle widowiskowy charakter.

Zawody Sikawek Konnych to zawsze święto całego powiatu kościańskiego oraz strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do Racotu przybyli strażacy nie tylko z naszego powiatu, ale również z różnych zakątków Polski, a także ekipy zagraniczne z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. W zawodach łącznie bierze udział pięć ekip zagranicznych, a ponadto sześć polskich drużyn kobiecych oraz 21 męskich. Drużyny rywalizują w czterech klasyfikacjach, w tym w generalnej drużyn krajowych i generalnej drużyn zagranicznych oraz w klasyfikacjach sikawek konnych z nasadą "52" drużyn męskich i kobiecych.

Zanim jednak przystąpiono do zawodów, odbyło się oficjalne rozpoczęcie imprezy. A zaczęła ją wspólna defilada wokół racockiego hipodromu wszystkich drużyn prowadzona przez Orkiestrę Dętą OSP Kościan wraz z mażoretkami. Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu nastąpiło powitanie gości i publiczności. Podniosłym momentem było osobiste wręczenie podziękowań dla osób, które w szczególny sposób są zaangażowane w organizację wydarzenia.

Po tej części nastąpił z kolei bardzo sympatyczny moment, a mianowicie pokaz dziecięcych drużyn pożarniczych z Bielewa i Nietążkowa. Małe dzieci z obu drużyn świetnie sobie poradziły z konkurencjami sprawnościowymi, w tym także z pompowania wody oraz z pokazu pierwszej pomocy. Warto podkreślić, że dziecięca drużyna pożarnicza z Bielewa obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. – Zaczęło się od tego, że dzieci strażaków z naszej miejscowości także chciały uczestniczyć w zawodach strażackich. Wówczas mój mąż Tomasz, który jest naczelnikiem OSP Bielewo i który interesuje się sikawkami, zrobił dzieciakom samodzielnie małą sikawkę. I tak to się zaczęło mówi Agnieszka Demska, opiekunka dziecięcej drużyny w OSP Bielewo.W tej chwili mamy dzieci w przedziale 4-8 lat. Kiedy już wyrastają z najmłodszego wieku, przechodzą do drużyny młodzieżowej. Tymczasem z dziecięcą drużyną jeździmy na różne pokazy, trzy lata temu na przykład byliśmy na Węgrzech. Póki co dzieciaki są zafascynowane i mamy nadzieję, że tak pozostanie. W kolejnych przerwach pokazy miały zaplanowane jeszcze Ogniki z OSP Bieżyń oraz mali druhowie z Robaczyna.

Następnie przystąpiono do rywalizacji, którą rozpoczęły drużyny kobiece. Poszczególne ekipy muszą najpierw pokonać tor przeszkód, a następnie własnymi siłami tak długo pompować wodę, aż pojawi się ona w wężu strażackim i sikawka w końcu zacznie tryskać wodą. O zajętym miejscu decyduje czas wykonania zadania. Wszystkie sikawki, którymi posługują się drużyny są zabytkowe, a pochodzą z początku XX wieku, a niektóre nawet z końcówki XIX.

Impreza jeszcze trwa, a na osoby, które zdecydują się na nią przybyć czekają rozmaite atrakcje, w tym stoiska gastronomiczne, z gadżetami oraz dmuchańce dla dzieci. Głównymi organizatorami wydarzenia są Gmina Kościan oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie.

Zobacz także:
Kuchnia Narodów i zawody pożarnicze w Nowym Dębcu [ZDJĘCIA]

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%