Zamknij

Finałowe spotkanie z kobietami [ZDJĘCIA]

17:07, 01.03.2025 Aktualizacja: 18:31, 05.03.2025
Skomentuj

W piątek w Kościańskim Ośrodku Kultury odbyło się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie z cyklu „Z kobietami i o kobietach”. Tym razem o swojej działalności i o sobie opowiedziały pisarka i polityczka. Publiczność usłyszała także wciągający wykład o feminatywach.

Spotkania z „Z kobietami i o kobietach” odbywały się w ramach szerokiego projektu (NIE)ZWYKŁE patronowanego przez Starostwo Powiatowe w Kościanie. Cała inicjatywa ma na celu pokazanie znane i mniej znane kobiety z regionu poprzez rozmowy z nimi podczas spotkań, ale także plebiscyt na 12 (NIE)ZWYKŁYCH pań.

Bohaterkami piątkowego spotkania były wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk i pisarka ze Śmigla Paulina Jurga.

[FOTORELACJA]3447[/FOTORELACJA]

Jako pierwsza na „gorącym” fotelu zasiadła wojewoda Agata Sobczyk. Pani wojewoda opowiadała nieco o swojej pracy, ale przede wszystkim o osobistych odczuciach związanych z pełnieniem takiej funkcji. Warto podkreślić, że Agata Sobczyk jest pierwszą kobietą w województwie na takim stanowisku. Bohaterka spotkania opowiadała jednak przede wszystkim o sobie i o swoim życiu. Zanim zaangażowała się bowiem w działalność społeczną i polityczną, przez 10 lat podróżowała po świecie. Wyjazdy były związane z życiem zawodowym, ale również z podróżniczą pasją. Po raz pierwszy wyjechała w wieku 19 lat z koleżanką do Norwegii, a potem zdążyła odwiedzić 5 kontynentów. Agata Sobczyk mówiła o swoich wrażeniach z podróży i o tym czego ją one nauczyły. Po 30. roku życia wróciła już na stałe do Poznania i zaangażowała się w tworzenie wielkopolskich struktur Stowarzyszenia Polska 2050, a następnie tej partii politycznej. Mówiła o swojej satysfakcji z tej działalności. Podczas rozmowy było także kilka wątków prywatnych, w tym pani wojewoda opowiadała trochę o swojej trzyletniej córce.

Kiedy kobieta pojawia się w różnych miejscach, czy młoda osoba, uwiarygadnia swoją osobą pracę na stanowisku. Toruje gdzieś tą ścieżkę. Największą barierą do przełamania jest bariera wyobraźni. Jeżeli my sobie wyobrażamy, że pewne osoby nie mogą być w pewnych miejscach, to one rzeczywiście tam nie są – mówiła Agata Sobczyk o pełnieniu przez kobiety ważnych funkcji społecznych. – My jako kobiety nadal mamy dość małą reprezentację w parlamencie, bo to jest 30 procent. A to jest miejsce, które ma nas reprezentować. Statystyka dotycząca kobiet w społeczeństwie jest przecież inna.

Drugą bohaterką wieczoru była w tej chwili już bardzo poczytna pisarka powieści dla kobiet i młodzieży Paulina Jurga. To mieszkanka Śmigla, która jest także nauczycielką języka angielskiego w szkole w Bronikowie. Paulina Jurga jest niezwykle żywiołową kobietą z mnóstwem zainteresowań. W ciągu zaledwie 4 lat wydała aż 15 książek. Przyznała, że przez różne swoje pomysły i działania mało sypia. Ponadto Paulina Jurga opowiadała sporo o swojej twórczości i o inspiracjach, o sposobie pracy i o tym, dlaczego lubi mieszkać w Śmiglu.

Piszę od dziesiątego roku życia. Od dzieciństwa bawiąc się wymyślałam różne historie. Ja mam tak, że coś zobaczę i już mam do tego gotową fabułę na książkę w głowie. Ostatnio na przykład mąż mi puszczał jeden utwór i pyta mnie co o nim myślę. A ja mu mówię, że bardzo fajny i w zasadzie to mogłabym już do niego napisać scenariusz na cały teledysk, a najlepiej to nawet i książkę. Więc tak to u mnie wygląda – mówiła Paulina Jurga.

Ostatnim punktem spotkania był wykład. Zaprezentował go polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki i popularyzator wiedzy o języku polskim Maciej Makselon. W ekspresyjny sposób mówił o feminatywach, a jego wykład wzbudził żywe reakcje publiczności. Przekonywał, że żeńskie formy nazw stanowisk i zawodów mają głębokie korzenie historyczne w polszczyźnie, a to poprzedni ustrój polityczny stłamsił nazewnictwo z rozróżnieniem na płeć. Podkreślał jednak przy tym, że używanie feminatyw to kwestia wyboru, a nie obowiązek.

Na tym spotkaniu zakończył się cały cykl „Z kobietami i o kobietach”. Przed nami jeszcze jednak gala (NIE)ZWYKŁE, na której oficjalnie zostaną przedstawione laureatki plebiscytu, a także nastąpi podsumowanie całej inicjatywy. Wydarzenie odbędzie się 15 marca w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%