Zamknij

53. Wielkopolski Turniej Dudziarzy [ZDJĘCIA]

00:15, 25.09.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 21:27, 28.09.2023
Skomentuj

W niedzielę dudziarska brać zjechała do Starego Gołębina oraz do Kościana, by rywalizować w ramach zmagań konkursowych, ale przede wszystkim zaprezentować się publiczności i świetnie się bawić. Wielkopolska muzyczna tradycja ludowa ma się obecnie bardzo dobrze.

Turniej Dudziarzy rozpoczął się jak zawsze w Starym Gołębinie w gminie Czempiń od ogrywania tutejszego pomnika Dudziarza i Skrzypka. Następnie muzycy wzięli udział we mszy św. w tutejszym kościele w intencji braci dudziarskiej.

Około godz. 12.30 na plenerowej scenie rozpoczęły się konkursowe zmagania. W ramach Konkursu Młodego Muzyka zagrało 20 przedstawicieli dzieci i młodzieży. Po ich popisach można było posłuchać uczestników w luźnych prezentacjach. Potem jeszcze odbyły się prezentacje nauczyciel-uczeń, a w tym czasie obradowało jury.

- Na przestrzeni lat turniej zmieniał się. Ciągle udoskonalamy formułę i dostosowujemy ją do bieżących realiów. Przez jakiś czas turniej odbywał się przez dwa dni. Obecnie powróciliśmy do jednego dnia, ale za to bardzo intensywnego. Już od kilku lat podzieliśmy się z Kościanem i to w naszej gminie odbywa się konkurs młodych muzyków, a później już w Kościanie rywalizacja w ramach kapeli tradycyjnych oraz programu dowolnego mówi Katarzyna Hohorek, dyrektor Centrum Kultury w Czempiniu, które jest współorganizatorem turnieju. – A Stary Gołebin, bo tutaj są mocno zakorzenione tradycje dudziarskie i stąd wywodzi się najwięcej młodych muzyków.

[FOTORELACJA]1930[/FOTORELACJA]

Przed ogłoszeniem werdyktu jurorzy podkreślali dużą wartość faktu, że wśród dzieci i młodzieży nie brakuje chętnych, by wstępować do dudziarskich kapel. – Dzieci i młodzież grają i to jest budujące. To znaczy, że tradycja naszych przodków i tej ziemi nie zaginie. Ona nie jest zapomniana i jest kultywowana powiedział Zbigniew Przerembski, członek jury.

Jurorzy docenili pracę wszystkich młodych muzyków przyznając im wyróżnienia w różnych grupach.

Po tych emocjach muzycy przybyli do Kościana. Tutaj w Kościańskim Ośrodku Kultury najpierw posilili się wspólnym obiadem, a następnie prezentowali się kolejno na scenie. W konkursie wystąpiło 12 kapel dudziarskich/koźlarskich oraz śpiew wskazując w zgłoszeniu skład i kategorię, w których wystąpią. Po konkursie jury ponownie obradowało, a członkowie kapel muzykowali na scenie.

Wieczorem nastąpiło ogłoszenie wyników. I tak w kategorii Kapela Tradycyjna pierwsze miejsce przyznano Kapeli Dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek w składzie: Romuald Jędraszak – dudy wielkopolskie oraz Aleksandra Sałapatek – skrzypce podwiązane. Z kolei w kategorii Program Dowolny, nie przyznano czołowych miejsc, ale dwa wyróżnienia. Powędrowały one do Kapeli Ignysie z Leszna oraz Kapeli Dudziarskiej "Sokoły" z Kościana. Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się na stronie:  kok.koscian.pl/53__WIELKOPOLSKI_TURNIEJ_DUDZIARZY_-_WYNIKI_39760.html.

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%