Na premierze filmu pojawiły się władze gminy Kościan z wójtem Andrzejem Przybyłą na czele. Ponadto w wydarzeniu uczestniczył senator Wojciech Ziemniak, przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Iwona Bereszyńska oraz przedstawiciele sołectwa z Racotu, którzy mieli specjalny prezent dla bohatera filmu. Nie mogło także zabraknąć mieszkańców samej Turwi oraz głównego bohatera filmu i jego bliskich.
Prof. dr hab. Jerzy Karg kierował Stacją Badawczą ZBŚRiL PAN w Turwi w latach 1976-2009 r. Badał zagęszczenie i redukcję naturalną stonki ziemniaczanej, ocenę fauny owadów latających w skali krajobrazu i entomofaunę monokultur zbożowych. Jest specjalistą w dziedzinie agroekologii. Prowadzi badania nad ekologią owadów w ekosystemach krajobrazu rolniczego. Jego dorobek naukowy obejmuje około 100 prac naukowych oraz kilkadziesiąt publikacji popularno-naukowych.
Niemniej ciekawa jest historia życia bohatera filmu. Urodził się w 1940 roku na Kresach Wschodnich. Potem wraz z rodzicami przeprowadził się do Zakopanego, a następnie na Śląsk, gdzie chodził do szkoły. Do Wielkopolski trafił z kolei przez studia, które rozpoczął w Poznaniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. A jak dalej potoczyła się historia Jerzego Karga i jak zamieszkał w Turwi nie będziemy zdradzać. Trzeba obejrzeć film.
Cykl "Ocalić od zapomnienia" zainaugurował w 2014 roku film o Antoninie Gulik. A zrodził się przy okazji nowej strony internetowej gminy Kościan, którą opracował Krystian Kozłowski. To on jest także realizatorem kolejnych filmów. Pierwsza bohaterka filmu, pani Antonina, która recytowała wiersze, zmarła w 2018 r. w wieku 99 lat jako najstarsza mieszkanka gminy Kościan. Powstały o niej film bez wątpienia ocali ją od zapomnienia.
Kolejnymi bohaterami cyklu byli: Krystyna Ganowicz, czyli muzyk-amator, pszczelarz Czesław Misiorny, Grzegorz Koinieczny kierujący Gorzelnią w Turwi, Stanisław Mądry - żołnierz-górnik. Do tej listy dochodzi teraz Jerzy Karg.
Fot. UG Kościan
[WIDEO]41[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz