Zamknij

52. Wielkopolski Turniej Dudziarzy [ZDJĘCIA]

15:14, 19.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:14, 19.09.2022
Skomentuj
W niedzielę w gminie Czempiń oraz w Kościanie odbyło się dudziarskie święto. Część konkursową przeprowadzono po południu w Kościańskim Ośrodku Kultury.

O tym co działo się przed Kościanem relacjonowaliśmy w artykule: Dudziarze w Czempiniu. Trwa dudziarski turniej [ZDJĘCIA].

Po południu w Kościańskim Ośrodku Kultury przeprowadzono natomiast część konkursową. Do zmagań konkursowych stanęło 11 kapel z Wielkopolski, które w różnych składach rywalizowały w trzech następujących kategoriach: kapela tradycyjna, konkurs indywidualny, czyli tzw. sierszeńki oraz program dowolny. Ta ostatnia kategoria to tegoroczna nowość. Poszczególne występy oceniało jury składające się ze znawców i praktyków folkloru i muzyki dudziarskiej w składzie: Kazimierz Budzik, Michał Umławski, Sławomir Pawliński.

Po zaprezentowaniu się kapel jury udało się na burzliwe i nieco przedłużające się obrady. By umilić widzom czas oczekiwania, poszczególne kapele muzykowały spontanicznie na scenie. Szczególnie widowiskowy był wspólny występ uczestników różnych kapel. Występ kilkunastu muzyków grających na scenie robił wrażenie.

W końcu ogłoszono werdykt. Przyznano w nim ex aequo kilka miejsc na podium co świadczy o wysokim i wyrównanym poziomie. Usprawiedliwia także nieco jury z długich obrad. I tak w kategorii kapela tradycyjna I miejsce przyznano Kapeli Dudziarskiej CK Zamek w składzie: Romuald Jędraszak (dudy wielkopolskie), Paweł Dukat (skrzypce podwiązane) oraz Kapeli Dudziarskiej Piotra Góreckiego i Magdaleny Zimowskiej w składzie: Magdalena Zimowska (skrzypce podwiązane), Piotr Górecki (dudy wielkopolskie). W programie dowolnym zwycięzcą ogłoszono Kapelę Edmunda Hildebrandta w składzie: Zuzanna Frącek (skrzypce), Edmund Hildebrandt (kozioł weselny), Bernard Frącek (klarnet es). Z kolei w kategorii sierszeńki przyznano jedynie wyróżnienie, które otrzymał Bartosz Wilk z Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Szczegółowe wyniki turnieju dostępne są na stronie KOK-u: https://kok.koscian.pl/Turniej_Dudziarzy_za_nami_.html.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%