Dudziarze w Czempiniu. Trwa dudziarski turniej [ZDJĘCIA]

W dzisiejszą niedzielę odbywa się 52.Wielkopolski Turniej Dudziarzy. Na Zielonym Ryku w Czempiniu kapele dudziarskie dały krótki popis swoich umiejętności.

Tegoroczny turniej rozpoczął się tradycyjnie w Starym Gołębinie od ogrywania pomnika skrzypka i dudziarza. Następnie dudziarska brać wzięła udział we mszy świętej w miejscowym kościele. W południe na scenie plenerowej rozpoczął się z kolei Konkurs Młodego Muzyka. Warto nadmienić, że młodych  adeptów dudziarskiej muzyki na szczęście nie brakuje. Wśród uczestników tegorocznego turnieju pojawiły się dzieci stawiające swoje pierwsze kroki nie tylko w grze na skrzypcach, ale również dudach, które nie są łatwym instrumentem.

Po południu dudziarska brać zawitała do Czempinia, gdzie poszczególne kapele prezentowały się w krótkich występach na Zielonym Rynku, przy instalacji imitującej dudy wielkopolskie. Występy podziwiała grupa widzów, wśród których spotkaliśmy mieszkańca Krakowa z zaciekawieniem przyglądającego się widowisku. Przyjechał do Czempinia w odwiedziny do rodziny i – jak się okazało – pierwszy raz spotkał się z dudami i nawet nie wiedział co to za instrument. Był zauroczony i z fascynacją fotografował koncert.

Okazuje się więc, że coś co dla nas Wielkopolan jest oczywiste, w innych rejonach Polski jest zupełnie nieznane. Turniej pokazuje więc, że warto kultywować ludową tradycję.

Przed nami jeszcze najważniejsza część turnieju, czyli konkurs w ramach którego  poszczególne biorące udział w turnieju kapele będą rywalizować w kategoriach: kapela tradycyjna, sierszeńki i formuła dowolna. Konkurs rozpocznie się o godz. 16.00 w Kościańskim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.

Fot. Milena Waldowska