Zamknij

Zaduszki muzyczne w farze

13:44, 03.11.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 02:30, 05.11.2019
Skomentuj
Koncert poświęcony nieżyjącym już działaczom społecznym Kościana na różnych polach odbył się w sobotni wieczór. Było nastrojowo i refleksyjnie.

Wystąpiła Orkiestra Dęta TON pod batutą Macieja Madanowskiego oraz aktorzy Kościańskiego Teatru Kameralnego: Janusz Dodot i Tomasz Żurek. Za światło i dźwięk odpowiedzialny był Mariusz Odważny.

Aktorzy pomiędzy poszczególnymi utworami czytali nazwiska zasłużonych kościaniaków w życiu kulturalnym i społecznym, którzy odeszli po 1989 roku. Wymieniali dziesiątki osób. Trudno uwierzyć, że tylu wspaniałych ludzi odeszło, a i tak nie zostali wspomniani wszyscy.

Orkiestra zagrała m.in. utwory ks. Józefa Surzyńskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jacoba de Haana. Nie zabrakło także muzyki popularnej, w tym "Sounds of Silence" z repertuaru Simon & Garfunkel oraz "A Whiter Shade of Pale" Procol Harum.

Na koniec wybrzmiała triumfalna "Laudate Dominum" Charlesa Gounoda poprzedzona wyrecytowanym znamiennym wierszem Wisławy Szymborskiej "O śmierci bez przesady". Tym samym widowisko zakończyło się optymistycznym przesłaniem.

Koncert wyreżyserował Janusz Dodot, natomiast z inicjatywą jego zorganizowania wyszła orkiestra. - Serdecznie im za to dziękuję - mówi Janusz Dodot. - Tak samo dziękuję prezesom i dyrygentom kościańskich chórów i orkiestr za pomoc w przygotowaniu listy 122 nazwisk, które zostały wymienione podczas koncertu. Nieocenioną pomoc pod tym względem ofiarował również Jerzy Zielonka.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%