Zamknij

Rajd po Ziemiańskim Szlaku Rowerowym [ZDJĘCIA]

13:55, 28.06.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:55, 28.06.2022
Skomentuj
W minioną niedzielę odbył się rajd rowerowy z Kościana do dóbr gen. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi. Po drodze uczestnicy rajdu odwiedzali również inne miejscowości. Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Pro Bike & Dance.

Choć niedziela była gorąca, 26 uczestników zdecydowało się na udział w rajdzie. A byli oni nie tylko z miasta i gminy Kościan oraz powiatu kościańskiego, ale również z Lubonia, Poznania, a nawet Jarocina. Była to zatem dla nich okazja, by poznać najcenniejsze zabytki Ziemi Kościańskiej.

Uczestnicy na wyprawę wyruszyli z kościańskich Łazienek i udali się w stronę Racotu. Tutaj w miejscowej powozowni oglądali różne typy pojazdów konnych. Z kolei przy kawie i szarlotce ufundowanej przez pałac w Racocie mogli podziwiać przypałacowy ogród.

Następnie uczestnicy wycieczki w drodze do Turwi zaliczyli przystanek podczas którego zwiedzali neogotycki kościół św. Andrzeja w Wyskoci. Następnie już  Turwi, po pałacu i kaplicy uczestników oprowadziła Sylwia Sobczyk, która przybliżyła również postać i działalność generała Dezyderego Chłapowskiego. Z kolei Grzegorz Konieczny, kierownik Gorzelni w Turwi oprowadził gości po jej wnętrzu i opowiedział o procesie technologicznym.

Podczas obiadu w dawnej słodowni nastąpiło losowanie upominków, czyli książek dra Emiliana Prałata o Turwi, Racocie i Wyskoci ufundowanych przez gminę Kościan.

To nie był jednak jeszcze koniec wyprawy, gdyż z Turwi wycieczka udała się do gotyckiego kościoła w Rąbiniu, po którym uczestników oprowadzał Emilian Prałat. Był również czas na spacer po cmentarzu przykościelnym, który jest nekropolią rodziny Chłapowskich, jej współpracowników i znanych mieszkańców Rąbinia. Z kolei w drodze powrotnej do Kościana uczestnicy rajdu zwiedzili drewniany kościół w Starym Gołębinie.

Rajd był współfinansowany ze środków Gminy Kościan i Miasta Kościan. Sponsorami rajdu były firma Topfarms Wielkopolska i pałac Racot. Komu się nie udało uczestniczyć w wydarzeniu tym razem, 4 września Fundacja Pro Bike & Dance zaprasza na rajd rowerowy z Kościana do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Z kolei w przyszłym roku Fundacja zapowiada zorganizowanie Rowerowego Retro Festiwalu z bazą w Kościanie.

Fot. Organizatorzy i UM Kościan

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%