Narodowe Czytanie z kościańską biblioteką

W sobotę, 5 września odbywa się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Od południa dostępne jest w internecie nagranie wideo z głośnym czytaniem, a także gry związane z dramatem Słowackiego.

„Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu osadzone na tle baśniowych dziejów o dwóch siostrach Balladynie i Alinie. Dramat Słowackiego powstawał na emigracji i został ukończony w 1834 roku w Paryżu. Powstał w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólna historią i przyszłym losem narodu.

Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kościanie możemy zobaczyć m.in. blisko 40-minutowy materiał filmowy z głośnym czytaniem. A w murach biblioteki, a także w malowniczych plenerach Parku Miejskiego oraz Wałów Żegockiego „Balladynę” czytają burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, dyrektor biblioteki Jadwiga Gidel, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie Dariusz Kram, dziennikarka „Gazety Kościańskiej” Karina Jankowska oraz pracownice biblioteki i uczniowie. To następujące osoby: Hanna Kaczmarek, Ewelina Kędziora, Marta Kowalewska, Agnieszka Kuśnierek, Klaudia Przewoźniak, Tomasz Przwoźniak, Ilona Szmyt.

Poza nagraniem biblioteka przygotowała także dwie zabawy edukacyjne. Są to quiz sprawdzający znajomość treści „Balladyny” oraz inteaktywny escape room „Gdzie jest korona?”. By wziąć udział w tej grze, nie trzeba znać treści „Balladyny”.

Ponadto jeszcze przez 5 września udostępniono kolejną odsłonę cyklu „Literackie przysmaki”, który tym razem nawiązuje do „Balladyny”, a także niemy film „W starym kinie”.

Do 15 września potrwa również konkurs na strój inspirowany „Balladyną” (regulamin na stronie biblioteki). Placówka przygotowała także okolicznościową pieczęć, po którą można zgłaszać się w godzinach pracy biblioteki z własnym egzemplarzem „Balladyny”.