Artystyczno-kulinarny przedsmak Sikawek Konnych

W sobotę 17 sierpnia, czyli w przeddzień Zawodów Sikawek Konnych Racot 2019, zorganizowano imprezę w Nowym Dębcu z udziałem zagranicznych gości. Atrakcji nie brakowało.

Imprezę rozpoczął przemarsz Orkiestry Dętej OSP Kościan z Deptaka w stronę plaży, a następnie w kierunku sceny. Orkiestrze towarzyszyła grupa seniorska mażoretek Rytmix, zaproszeni goście oraz publiczność.

Tym samym orkiestra zainaugurowała występy artystyczne, podczas których poza nią wystąpił także zespół Semplicze z Lubinia oraz orkiestra dęta z zaprzyjaźnionego z gminą Kościan miasta Sümeg na Węgrzech. Dodajmy, że Węgrzy w myśl powiedzenia „Polak Węgier dwa bratanki” przygotowali prezenty dla wójta gminy Kościan Andrzeja Przybyły oraz pozostałych występujących zespołów.

W tym samym czasie, kiedy trwały sceniczne występy, członkowie poszczególnych pożarniczych drużyn zmagały się z kulinarnym wyzwaniem. Każda drużyna na specjalnie przygotowanym stanowisku przyrządzała jakąś potrawę. Był m.in. gulasz, zupa, kanapki, mięso z grilla, regionalne przysmaki, a hitem okazały się naleśniki przygotowywane aż przez dwa zespoły. Ugotowanych potraw mógł spróbować każdy. Wśród „gotujących” były ekipy węgierskie, czeskie oraz drużyny OSP z powiatu kościańskiego.

Po części kulinarno-artystycznej poszczególne drużyny musiały zmierzyć się jeszcze w konkurencjach sprawnościowych. Z kolei wieczorem wystąpił zespół Abba Family grający covery Abby, a finałowym punktem dnia pełnego atrakcji była zabawa taneczna.

Głównym organizatorem tegorocznych Zawodów Sikawek Konnych jest Odział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie wraz z gminą Kościan.