Spotkania z podróżnikami

Już w najbliższą sobotę, 21 listopada odbędzie się trzecia odsłona interesującego cyklu. Tym razem do Kościańskiego Ośrodka Kultury zawita Kamila Kielar i opowie o swej podróży po Alasce.

kamila_kielarKamila Kielar pochodzi z Krakowa Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów (brakuje jej tylko Antarktydy) oraz 60 krajów.

Podczas spotkania w Kościanie podróżniczka zaprezentuje opowieść z kolejnej już wyprawy na Alaskę zatytułowaną „Między minus i plus 40 stopni”.

Kamila zaprasza na spotkanie w następujących słowach:
„Wracanie w te same miejsca ma wartość, której próżno szukać przy jednorazowych podróżach. Te same miejsca w innych sytuacjach, w innych porach roku, z innymi ludźmi okazują się nagle nieznane, świeże, ważniejsze. Co więcej, nie wszystko da się zrealizować za pierwszym podejściem, zwłaszcza w przypadku tak rozległego i zróżnicowanego miejscu jakim jest  49. Stan. Dlatego od lat wracam na Alaskę: zimą, w góry, autostopem, latem, na rowerze, w deszczu, nad Ocean Arktyczny, jesienią, w zamieci śnieżnej, pod zorzą i słońcem polarnym. Czyli – krótko – pomiędzy tytularnymi 40 stopniami na minusie i plusie. Chcę Wam opowiedzieć o tym wszystkim, co za każdym razem ściąga mnie na alaskańską północ. Usłyszycie więc o tym, kim trzeba być, żeby stawić czoło północy i mieć odwagę tu żyć, jak bezkompromisowa potrafi być alaskańska zima, ile stopni to za ciepło, dlaczego w górach nie ma szlaków i jak w nich się nie zgubić. Będą rybacy, będą zarośnięci faceci, karibu (w naturze i na talerzu), łosie, piloci awionetek, myśliwi i traperzy. No i niedźwiedzie, rzecz jasna, bo jakże inaczej.”

21 listopada, godz. 18.00, Kościański Ośrodek Kultury, wstęp wolny
Organizator: Stowarzyszenie „Twórcze Horyzonty”, współorganizator: Kościański Ośrodek Kultury, inicjatywa dofinansowana ze środków Miasta Kościan.
Wsparcie: Bank Spółdzielczy w Kościanie, Grand Aspen, Biuro Podróży WAYS

 

O podróżniczce:
Kamila Kielar – miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Z podróży zawsze przywozi coś więcej, niż tylko przeżycia i zupełnie nie chodzi tu o figurki na kominek, bo sama podróż jest dla niej jedynie pretekstem. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki.Z dziada krakowianka, z pradziada kresowianka. Zjadaczka w każdych ilościach zupy pho, wędzonych kamczackich pstrągów oraz pierogów ruskich. Entuzjastka entuzjazmu. Tancerka orientalna, zakochana całkiem po polsku w kilku rodzimych reportażystach. Autorka paru wystaw, które – nie wiadomo dlaczego – zazwyczaj dotyczą Afryki. Jeśli nie pisze, a po swoich podróżach potrzebuje zarobić na kolejne – wtedy podróżuje z innymi.