Spektakl o dziejach Śmigla przy wiatrakach [ZDJĘCIA]

W ramach wydarzenia kulturalnego „Śpiewam-Gram-Tańczę – by legenda stała się faktem” na wzgórzu przy śmigielskich wiatrakach Galeria Teatr Śmigiel pokazała spektakl "Dzieje Śmigla. Dar Chleba" z gościnnym udziałem chórów z Lipna i Śmigla.

Wydarzenie „Śpiewam-Gram-Tańczę” odbywa się w Śmiglu przez trzy dni weekendu. Spektakl w wykonaniu Galerii Teatr publiczność miała okazję zobaczyć w piątek. Jego tematyką były dzieje Śmigla, a widowisko składało się ze scen pełnych symboli.

Aktorzy poruszali się po scenie w rytm muzyki. Nie padło żadne słowo z ich ust, dopiero na koniec rozbrzmiała symbolicznie piosenka „Śmigiel to miasto wiatraków”. Poszczególne epizody spektaklu były natomiast przeplatane pieśniami patriotycznymi i ludowymi w wykonaniu chórzystów.

Po zakończeniu przedstawienia szefowie dwóch chórów oraz twórca spektaklu Janusz Dodot, przyjęli z rąk wiceburmistrza Marcina Jurgi w ramach podziękowań symboliczne wiatraczki. Na koniec na artystów i widzów czekała zupa gulaszowa przygotowana przez Restaurację „Marta”.

W widowisku wystąpili: Sara Gniadek, Vanessa Smoczyk, Mirosława Wojciechowska, Maciej Dodot, Mateusz Jurga, Przemysław Szwarc, Maciej Wesołek,  Tomasz Żurek. Muzykę przygotowali Marcin Ruszkiewicz i Mariusz Zakrzewski, a zaśpiewały połączone siły chórów Harmonia ze Śmigla i Rapsodia z Lipna.

Fot. Milena Waldowska