Powstańcze Biegi Przełajowe w Czempiniu 2022 [ZDJĘCIA]

Biegi w Czempiniu otworzyły tegoroczny cykl Powstańczych Biegów Przełajowych o Grand Prix Powiatu Kościańskiego. W pochmurną niedzielę 23 stycznia na linii startu przy hali sportowej Herkules ustawiło się około 80 biegaczy. Obecni byli również zawodnicy nordic walking.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej fotografii wszystkich uczestników oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie zgromadzonych powitał burmistrz Czempinia Konrad Malicki.

– Ponad 100 lat temu powstańcy wielkopolscy też nie bacząc na przeciwności losu, pogodę, na trudy przez jakie przyszło im przejść, walczyli o naszą niepodległość, o wolność Wielkopolski. Tym razem my, jut tradycyjnie, w taki aktywny sposób walczymy z własnymi przeciwnościami, trudną pogodą i niełatwymi warunkami. Życzę wam zatem bezpiecznej trasy mówił burmistrz Konrad Malicki.

Po ceremonii otwarcia zawodnicy przeszli na linię startu. Biegacze mieli do pokonania dystans 10 km, a kijkarze 5 km. Marsz Nordic Walking o Grand Prix Powiatu Kościańskiego 2022 „Powstańcza Piątka” odbył się po raz pierwszy. Trasa dla biegaczy wiodła od hali sportowej „Herkules” przy szkole w Borowie, a następnie przez Borowo, polną drogę w kierunku Słonina, ul. Kolejową w Czempiniu, promenadę przy Olszynce, osiedle Przylesie i z powrotem pod halę. Nawierzchnia była zatem asfaltowa i gruntowa. W tym roku wprowadzono również drugą nowość – mianowicie klasyfikację par mieszanych, do której brane pod uwagę były indywidualne czasy zgłoszonego zawodnika i zawodniczki. Do tej rywalizacji zgłosiło się 29 par. Ponadto poza klasyfikacją open przeprowadzono także klasyfikacje wiekowe.

Wśród biegaczy w klasyfikacji open linię mety jako pierwszy przekroczył Dawid Miaskowski z Leszna z czasem 00:37:15. – Trasa jest mi bardzo dobrze znana, ponieważ startuję tutaj tak naprawdę co roku. Bardzo ją lubię, bo odpowiadają mi szutry i lasy. Wole je od ulicy. Dzisiaj warunki były trudne, niemniej jednak droga szutrowa jest zmrożona, więc w miarę dobrze się biegło. Bardzo się cieszę, że udało mi się zainaugurować cykl zwycięstwem, więc będę starał się powalczyć w kolejnych etapachmówił na mecie Dawid Miaskowski, zwycięzca biegu.

Na drugim miejscu w rywalizacji męskiej uplasował się Tomasz Musiał z Dąbcza, a na trzecim Hubert Naglak z Szelejewa. Wśród pań najlepsza okazała się Martyna Zielińska z Leszna, a jej czas to 00:43:59. Druga była Monika Rabiega, także z Leszna, a trzecia Joanna Marciniak ze Śremu. Z kolei wśród kijkarzy trasę pokonał najszybciej Robert Adamski z Lubonia, chwilę za nim metę przekroczyła Iwona Maślanka ze Śmigla, a trzeci do mety doszedł Paweł Wałkiewicz z Leszna.

Drugi etap cyklu odbędzie się 6 lutego w Krzywiniu.

Fot. Maciej Sibilak