Udany 13. półmaraton

Słoneczna pogoda, gorący doping kibiców i waleczność zawodników – tak można w skrócie podsumować tegoroczny kościański półmaraton. Łącznie w imprezie biegowej wzięło udział około 1500 zawodników.


polmaraton

Wydarzenie odbyło się tradycyjnie w pierwszą niedzielę listopada. Punktualnie w południe z linii startu mieszczącej się przy ul. Nadobrzańskiej ruszyli uczestnicy XIII Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dra Henryka Florkowskiego oraz krótszego Biegu Cocodillo. Dystans 21 kilometrów w regulaminowym czasie liczącym trzy godziny zdołało pokonać 1276 zawodników. Tradycyjnie najlepsze pozycje w tym biegu osiągnęli Kenijczycy. Zwycięzcą został Hillary Kiptun Maiyo Kimaiyo z czasem 1:05:11. Drugi na mecie zameldował się Kipkogei Cherutich Nelson (1:06:15), a trzeci Benerd Kitur (1:06:48).

Najszybszą kobietą okazała się z kolei Stellah Jeprhetich Barsosio z Kenii (1:13:32). Drugi czas uzyskała Christine Oiga Moraa (1:14:58), a trzeci Polka, Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy (1:16:30).
Wśród mieszkańców powiatu kościańskiego najlepszy był Krzysztof Szymanowski z Kościana, który na pokonanie trasy potrzebował 1:09:57. Był on jednocześnie najlepszym zawodnikiem wśród Polaków. Najszybszą mieszkanką powiatu kościańskiego okazała się natomiast Milena Tomaszyk z Wonieścia z czasem 1:29:34. – Siódma pozycja, którą uzyskałem w klasyfikacji generalnej, uważam, że jest bardzo dobra. Cieszy mnie także to, że ponownie jestem pierwszym Polakiem i ponownie złamałem godzinę dziesięć – powiedział po biegu Krzysztof Szymanowski. Dodajmy, że klasyfikacja na razie jest nieoficjalna z uwagi na kontrolę antydopingową, którą po biegu przeszli zawodnicy. Na wyniki badań trzeba czekać około miesiąc.
Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został Szymon Bytniewski z Gowarzewa, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 00:18:57. Wśród kobiet triumfowała 14-letnia Wiktoria Mazur z Puszczykowa.

 

 

Galeria zdjęć z imprezy: facebook.com/gazetakoscianiak