Zamknij

Czego nie wolno robić na L4?

22:09, 23.07.2019 Maciej Sibilak Aktualizacja: 20:37, 06.04.2021
Skomentuj
Co można, a czego absolutnie nie wolno robić na zwolnieniu lekarskim? Za nieprzestrzeganie zasad w czasie korzystania z L4 grozi utrata zasiłku chorobowego i zwolnienie z pracy.

W trakcie zwolnienia lekarskiego niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek prac zarobkowych. Nie możesz też wykorzystać tego czasu na remont mieszkania czy wyjazd na wakacje.

W trakcie wystawiania zwolnienia lekarskiego ubezpieczony zobowiązany jest podać lekarzowi adres, pod którym będzie faktycznie przebywał w okresie trwania niezdolności do pracy. Nie musi być on tożsamy ze stałym czy tymczasowym miejscem zameldowania. Chorym pracownikiem może się np. opiekować rodzina pod innym wskazanym adresem.

Każdy druk L4 posiada kody cyfrowe (1 lub 2). Jeśli we wskazaniu lekarskim masz wpisaną "1" to podczas absencji chorobowej bezwarunkowo musisz przebywać w domu. Jedynym usprawiedliwieniem twojej nieobecności może być wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy konieczność nabycia leków w aptece. W przypadku gdy na zwolnieniu lekarz wpisał kod "2", możesz udać się na spacer, do sklepu po podstawowe produkty i do apteki.

Chory przebywający na zwolnieniu lekarskim może zostać skontrolowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pracodawcę - jeśli zatrudnia co najmniej 20 osób. Polega ona na odwiedzeniu pracownika w miejscu zamieszkania lub pobytu w trakcie niezdolności do pracy. W przypadku niezastania go w domu, pracodawca lub ZUS może domagać się wyjaśnień - gdzie był, co robił i dlaczego wyszedł. Za nieprzestrzeganie zasad w czasie korzystania z L4 grozi utrata zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Konsekwencje grożą także ze strony pracodawcy, który może rozwiązać umowę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym.

(Maciej Sibilak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%