Zamknij

Fotograficzne wprowadzenie do Wielkanocy

02:33, 13.04.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 10:26, 13.04.2019
Skomentuj
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w czwartkowy wieczór odbył się pokaz zdjęć spiętych w klamrę zatytułowaną "Sacrum" autorstwa Anny Ryl i Zbigniewa Warczoka.

Zdjęcia pokazują życie religijne kościaniaków. Choć fotografie nie ograniczają się do religii katolickiej i dotyczą różnych obrzędów religijnych, wystawa celowo została zaprezentowana przed najważniejszym chrześcijańskim świętem, jakim jest Wielkanoc.

Autorzy zdjęć starali się pokazać nie tylko poszczególne obrzędy, czyli m.in. ślub, pogrzeb, pierwszą komunię świętą, nabożeństwa, ale przede wszystkim zaprezentować na fotografiach duchowość swoich bohaterów. Przyznają, że nie było to łatwe zadanie, przede wszystkim z uwagi na obawę przed naruszeniem czyjejś prywatności. - Przeżycia religijne to osobista, a wręcz intymna strefa, z którą nie każdy może mieć ochotę się dzielić - przyznała Anna Ryl.

Pomimo początkowych obaw, projekt należy uznać za bardzo udany. Autorzy zdjęć z czasem zaczęli nabierać śmiałości, a fotografowane osoby zdawały się nie zauważać aparatów fotograficznych. Przez półtora roku pracy nad tym projektem pojawiło się zaledwie kilka odmów udziału w sesji bądź braku zgody na pokazanie twarzy, co zostało uszanowane.

Efektem pracy jest ponad tysiąc opisanych i skatalogowanych zdjęć, które są częścią szerokiego "Projektu PKS". To pisany  od 2005 roku fotograficzny list do przyszłych pokoleń, w którym dokumentowana jest codzienność Ziemi Kościańskiej.

Prezentacja zdjęć, której towarzyszył podkład muzyczny potęgujący odpowiedni nastrój, przeplatana była rozmową prowadzoną przez Pawła Sałackiego - pomysłodawcę całego projektu - z autorami "Sacrum".

Kto nie miał jeszcze okazji widzieć tych prac, ich próbkę w postaci kilkudziesięciu odbitek, może zobaczyć do końca kwietnia na wystawie w bibliotece. Więcej o projekcie: http://projektpks.art.pl.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%