W piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie w ramach inicjatywy (NIE)ZWYKŁE. Publiczność usłyszała historie trzech zupełnie różnych kobiet, a na koniec interesujący wykład.
Na widowni sali kinowej Kościańskiego Ośrodka Kultury, w którym zorganizowano spotkanie, zasiadły głównie panie. Po powitaniu głos zabrał starosta Artur Opas. – Tak naprawdę każda kobieta jest niezwykła na swój własny sposób. Najważniejszą częścią tego projektu jest to, żeby to zauważyć i głośno o tym powiedzieć. Myślę, że te spotkania będą taką inspirującą przestrzenią do dyskusji i wymiany doświadczeń oraz poznawania siły kobiet, bo ona jest ogromna – mówił z przekonaniem starosta Artur Opas.
O samej inicjatywie i o tym jak ona się rodziła opowiedział wicestarosta Albert Pelec. To on jest bowiem pomysłodawcą całej inicjatywy (NIE)ZWYKŁE mającej na celu pokazanie ciekawych kobiet z inicjatywą, które są mieszkankami naszego powiatu. Wicestarosta opowiedział w związku z tym o całym projekcie, który opiera się na plebiscycie, sesji fotograficznej kobiet, a także cyklu spotkań. Całość zostanie podsumowana na uroczystej gali zaplanowanej na 15 marca.
[FOTORELACJA]3394[/FOTORELACJA]
Po słowach wstępu przyszedł czas na bohaterki. Pierwszą z nich była Iwona Wendel, która prowadzi pracownię wypieków artystycznych w Kościanie „Ciotka Beza”. Bohaterka opowiadała o swojej „słodkiej” przygodzie, która rozpoczęła się kilka lat temu zupełnie spontanicznie. Dziś pani Iwona wciąż rozwija swoją pracownię i przyjmuje wiele zamówień.
Podczas rozmowy była także mowa o angażowaniu się w akcje charytatywne i społeczne Ciotki Bezy, a także o planach i marzeniach i pozacukierniczych zainteresowaniach pani Iwony. – Trudno mi teraz wyobrazić siebie w innym zawodzie, w czymś innym, co miałabym robić. Ta praca przynosi mi taką satysfakcję, że mogę wracać wieczorem zmęczona, już nieomal po kolanach, ale rano wstaję jak sprężynka i gnam do pracy. Więc coś w tym musi być. Wprawdzie odczuwam zmęczenie fizyczne, bo praca cukiernika jest bardzo ciężka.
Ale mam teraz pracownika, który mi pomaga. Więc mogę chociaż wyjść z pracy o godzinie 17.00 i oddać się swoim innym zainteresowaniom – mówiła Ciotka Beza.
Ze „słodkiej” tematyki związanej z cukiernictwem spotkanie w kolejnym punkcie zmieniło swój obrót na nieco „groźniejszy”. Wszystko to za sprawą kolejnej bohaterki, która była mł. asp. Paulina Piechowiak z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie. Pani Paulina pracuje w Zespole ds. Nieletnich i Patologii i zajmuje się przede wszystkim stosowaniem używek wśród nieletnich. Dużą częścią tej pracy jest uświadamianie młodzieży co do zagrożeń związanych ze stosowaniem narkotyków i innych środków odurzających. Stąd też aspirant Piechowiak odbywa wiele spotkań w szkołach. – Praca w policji jest wymagająca, ale ma wiele plusów. Jeśli ktoś chce stać na straży prawa, chce robić coś dla innych i lubi to w pewnym sensie poświęcenie dla innych, to jest praca dla niego. Ponadto jest bez wątpienia stabilna. Chociażby w przypadku zajścia w ciążę, kobiety nie muszą obawiać się, że po urlopie macierzyńskim zostaną zwolnione – przekonywała Paulina Piechowiak.
Podczas tej rozmowy była także poruszana kwestia związana z decyzją bohaterki o wstąpieniu w szeregi policji, o codzienności policjanta, ale także o kobietach w policji. W tym roku przypada bowiem 100-lecie kobiet w polskiej policji. Na koniec pani Paulina opowiedziała także o własnych zainteresowaniach i planach.
Trzecią bohaterką była nieco zwariowana Nanami Chan, czyli Olga Sałacka. To młoda kościanianka, która już blisko dziesięć lat temu stała się twórcą internetowym i influencerką. Po tylu latach nadal zajmuje się twórczością internetową, choć dziś ma do niej już znacznie swobodniejszy stosunek. Przyznała, że świat influencerów jest dość zawistny i wiąże się z dużymi ograniczeniami narzucanymi przez platformy umożliwiające publikację stworzonych przez siebie materiałów. Olga opowiedziała także o swoich innych zainteresowaniach, którymi są m.in. koty, lalki i tatuaże. Przyznała, że marzy o własnym studiu tatuażu. Uwielbia ponadto Japonię. To właśnie ten kraj zainspirował ją do stworzenia swojego oryginalnego wizerunku. Uczy się japońskiego i ma nadzieję, że w końcu uda jej się odwiedzić ten kraj.
– Na początku tej mojej internetowej działalności nie brałam jej jako opcji na życie. Opcji, z której będę się utrzymywać, zarabiać, rozwijać się. Czas pokazał, że okazało się to moje pierwsze poważniejsze zajęcie i większe pieniądze. Ogólnie fajna przygoda – mówiła Olga Sałacka.
Ostatnią odsłonę spotkania stanowił wykład Dagmary Pogorzelskiej na temat toksoplazmozy. Pani Dagmara jest jedną z 12 laureatek plebiscytu (NIE)ZWYKŁE, a na co dzień prowadzi badania nad pasożytniczym pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jest doktorantką UAM na Wydziale Biologii prowadząc badania naukowe dotyczące tej tematyki.
Spotkanie trwało 2,5 godziny, ale było z pewnością interesujące i inspirujące dla słuchaczy. Chętne panie mogły także uzyskać informacje dotyczące bezpłatnych badań mammograficznych prowadzonych w kościańskim szpitalu. Scenariusz przewidywał ponadto przerwę na kawę i herbatę oraz rozprostowanie kości.
Przed nami jeszcze dwa spotkania z cyklu „Z kobietami i o kobietach”: 21 lutego oraz 28 lutego. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Miejski Kościana i KOK.
2 0
Jestem pewny, że w Kościanie można spotkać dużo ładnych, zgrabnych i madrych kobiet. Kto akurat te tutaj zaprosił, tego nie rozumiem.