Zamknij

Warsztaty i zaproszenie na piknik kulturalny z Szymborską w Olejnicy [ZDJĘCIA]

12:52, 07.09.2024 Milena Waldowska Aktualizacja: 06:49, 12.09.2024
Skomentuj

Niezwykle ciekawy projekt realizuje Fundacja „Sztuka dla Ludzi”. To cykl warsztatów artystycznych oraz piknik kulturalno-artystyczny na plaży w Olejnicy, który odbędzie się w niedzielę, 8 września. Spoiwem dla wszystkich tych działań jest twórczość Wisławy Szymborskiej, która przyjeżdżała na Pojezierze Leszczyńskie regularnie, szczególnie do Olejnicy.

Projekt nosi nazwę „Przyroda się nie myli, ale lubi żarty” i jest rozłożony na trzy lata. Sporo jednak w jego ramach odbywało się w te wakacje, a kulminacją będzie piknik celebrujący 101 urodziny naszej wielkiej poetki, który odbędzie się 8 września przy plaży i terenach leśnych w Olejnicy. Na piknik zaproszeni są wszyscy, w tym także mieszkańcy naszego powiatu. Tym bardziej, że jednym z partnerów całego projektu jest Nadleśnictwo Kościan, który swym zasięgiem obejmuje lasy na malowniczym terenie Olejnicy i okolic. Pozostali partnerzy to Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Kaszczorze oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Jego inicjatorką i wielką entuzjastką jest natomiast Dagmara Angier-Sroka.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności, wzrostu wiedzy i świadomości w zakresie edukacji ekologicznej, społecznej i twórczości Wisławy Szymborskiej poprzez dostępność nieszablonowej edukacji kulturalnej w obszarze edukacji ekologicznej.

[FOTORELACJA]2931[/FOTORELACJA]

Zaproszenie na urodziny Szymborskiej do Olejnicy

8 września Fundacja „sztuka dla Ludzi” zaprasza do Olejnicy, by wspólnie obchodzić symboliczne 101 urodziny Wisławy Szymborskiej w formie pikniku kulturalno-artystycznego. Zaplanowanych jest szereg bardzo ciekawych działań.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 na plaży w Olejnicy. Choć brzeg tej miejscowości jest zabudowany domkami należącymi do różnych ośrodków, organizatorzy zapewniają, że łatwo będzie trafić w to miejsce, gdyż będą porozwieszane drogowskazy.

- Zaczniemy od spotkania z panem Wojciechem Ligęzą z Krakowa, który jest specjalistą twórczości Szymborskiej i był jej przyjacielem. W tym czasie przewidziany jest także poczęstunek, a aktorzy będą odgrywać różne nieszablonowe scenki w nieoczywistych miejscach. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka serwowana przez DJ-a. Będzie trochę jazzu, klasyki, ale także piosenek popularnych, jak Maanam czy Sanah nawiązujących do twórczości Szymborskiejopowiada Dagmara Angier-Sroka.

Po tej części chętni będą mogli odbyć nietypowy spacer po lesie szlakiem twórczości Wisławy Szymborskiej wraz z autorami prac, które powstały podczas wcześniejszych warsztatów. Jak mówi koordynatorka, to będą jakieś dwie godziny chodzenia po lesie i zapoznawania się z twórczością Szymborskiej. Przy okazji będzie można poznać piękne walory przyrodnicze tej okolicy, których pewnie wielu z nas nie zna, bo miejsca te są dość trudno dostępne. Najbardziej oddalonym punktem będzie mapa Szymborskiej, która zostanie usytuowana nad Jeziorem Świętym, to jest jakieś pół godziny od ostatniego punktu.

Podczas wydarzenia dostępne będzie także stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Osłonina oraz wiele innych atrakcji. Zapowiada się więc bardzo ciekawie, tym bardziej, że pogoda jest gwarantowana. Będzie stoisko. Organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą koce piknikowe i krzesełka turystyczne.

Warsztaty ze sztuki użytkowej

Za nami już także pierwsza część projektu obejmująca warsztaty. Uczestniczyło w nich około 30 osób, w tym młodzież ze szkoły w Kaszczorze oraz dorośli z terenu gminy Przemęt. Odbywały się one regularnie 1-2 razy w tygodniu.

- Wszystkie warsztaty w jakiś sposób nawiązywały do twórczości Szymborkiej, ale w sposób niebanalny i nie typowo szkolny. Inspirowaliśmy się twórczością poetki, Na zajęciach pokazywaliśmy także, że sami jesteśmy w stanie wiele rzeczy zrobić, na przykład dać drugie życie meblom czy też swoim starym ubraniom – tłumaczy koordynatorka.

Warsztaty obejmowały m.in. renowację mebli, tworzenie ceramiki, odnawianie ubrań metodą blockprintu czyli stempli, czy poznawaniu roli języka i aparatu mowy oraz ciała w wyrażaniu swoich emocji.

W zajęciach uczestniczyły osoby, które najczęściej z pokazywanymi technikami stykały się po raz pierwszy. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie. Miejsce warsztatów także było wyjątkowe. To mianowicie kościół poewangelicki w Kaszczorze znajdujący się pod opieką centrum kultury.

Zdjęcia: Fundacja "Sztuka dla Ludzi"

 

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%