Zamknij

"Zakochani w Surzyńskim" w wyjątkowej odsłonie

02:27, 18.03.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 02:44, 18.03.2019
Skomentuj
Siódma edycja festiwalu poświęconego wielkiemu kompozytorowi, ks. dr Józefowi Surzyńskiemu, rozpoczęła się niezwykle mocnym akcentem. W ten sposób organizatorzy uczcili setną rocznicę śmierci księdza.

W sobotę, 16 marca odbyły się dwa koncerty - najpierw w Kościanie, a później w Śremie. W pierwszym mieście ks. Surzyński zmarł, a w drugim przyszedł na świat.

Głównym punktem koncertu był wspólny występ złożony z muzyków i chórzystów wywodzących się z kilku orkiestr i chórów z regionu oraz sopranistki Katarzyny Hołysz pod batutą holenderskiego kompozytora Jacoba de Haana. Mistrz gościł na festiwalu po raz drugi, a pierwsza jego wizyta miała miejsce dwa lata temu. W sobotę kilkudziesięciu muzyków wykonało kompozycję autorstwa de Haana "Missa Katharina" przepełniając kościelne mury imponującym brzmieniem.

Poza festiwalową orkiestrą zgromadzeni wysłuchali również Chłopięco-Męskiego Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją ks. prałata Szymona Daszkiewicza i ks. Szymona Bajona. Chór zaśpiewał utwory swego założyciela ks. Surzyńskiego, w tym m.in. ,,Missa Dominicalis`` i pieśni liturgiczne.

Koncert rozpoczął się z kolei od ,,Preludiów organowych`` Surzyńskiego w wykonaniu Kwartetu Dętego w składzie: Ewa Biały (flet), Emilia Mieczkowska (flet), Krzysztof Myler (fagot) i Leszek Marszałek (fagot). Tuż po tym występie zaprezentował się Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościanie pod dyrekcją Magdaleny Kozierskiej, który wykonał fragmenty ,,Missa in honorem s. Mariae Magdalenae".

Koncert można śmiało zaliczyć do wydarzeń muzycznych roku na Ziemi Kościańskiej, choć wielkość audytorium na to nie wskazywała.

Organizatorem festiwalu jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Z Muzyką do Ludzi. Patronat nad siódmą edycją festiwalu objęli: Burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, Starosta Kościański Henryk Bartoszewski i Burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Współorganizatorzy to Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. ks. dra Józefa Surzyńskiego w Kościanie i Katolickie Centrum Edukacji i Kultury w Śremie.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%