Zamknij

Kryminalny Piątek w bibliotece [ZDJĘCIA]

10:27, 26.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 10:43, 26.09.2022
Skomentuj
Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie w piątek zorganizowała interesujące wydarzenie dla miłośników kryminałów. Jednym z jego punktów była prelekcja Emiliana Prałata m.in. o "Kościańskim Archiwum X".

Każdy z nas lubi się trochę bać śledząc kryminały na ekranie czy też przewracając kolejne kartki książki. Emocjonująca jest też zawsze próba odpowiedzi na pytanie "kto zabił?". W związku z tym cykl propozycji, które odbyły się w piątek, 23 września spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Wydarzenie firmowała biblioteka, ale odbywało się ono w Kościańskim Ośrodku Kultury, a było punktem w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.


Na początek można było wziąć udział w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Skorupskim, autorem powieści kryminalnych retro. Następnie dr Wiesław Kot w ramach DKF omówił film "Beat the Devil" Johna Hustona z Humphrey`em Bogartem w roli głównej. Odbyła się również projekcja filmu.


Ostatnim punktem, w mrocznym i ciemnym klimacie sali kinowej była interesująca prelekcja dra Emiliana Prałata zatytułowana  "Pani zabiła pana". Tytuł został zaczerpnięty z ballady "Lilie" Adama Mickiewicza, choć prelegent poruszył różne kryminalne wątki z literatury i filmu, ale także z realnego świata. Wspomniał m.in. o zabójstwach opartych na legendach i faktach z terenu powiatu kościańskiego. Przypomniał także sylwetki "słynnych" poznańskich morderców z okresu PRL-u i lat 90, w tym Edmunda Kolanowskiego czy Macieja D. pielęgniarza-mordercy z ul. Lutyckiej w Poznaniu. - Obyśmy z takimi dramatycznymi wydarzeniami mieli do czynienia tylko w literaturze, a nie w rzeczywistości. Życzmy sobie, by ten wątek kryminalny miał miejsce tylko w dobrej literaturze - zakończył optymistycznie dr Emilian Prałat.

Dodajmy, żew internecie dostępny jest również internetowy pokaz filmów autorstwa bibliotekarskiego duetu Magdaleny Bartkowiak i Barbary Leśniak, nawiązujący do literatury kryminalnej. Playlista została zamieszona na stronie biblioteki.

Fot. Milena Waldowska, MBP

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%