Zamknij

150 lat Koła Pszczelarzy w Kościanie [ZDJĘCIA]

15:16, 17.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:23, 17.09.2022
Skomentuj
Koło Pszczelarzy im. Klemensa Kruszewskiego w Kościanie obchodzi zacny jubileusz. Z tej okazji w Kościańskim Ośrodku Kultury w sobotę odbyły się uroczystości z udziałem zaprzyjaźnionych kół pszczelarskich i samorządowców.

Obchody 150 lat Koła Pszczelarzy w Kościanie, które jest drugim najstarszym kołem w Polsce, rozpoczęły się od mszy świętej w kościele farnym. Następnie świętowanie przeniosło się do KOK-u. Padający deszcz nieco pokrzyżował plany organizatorów, dlatego zrezygnowano z oficjalnego przemarszu pocztów sztandarowych z kościoła do KOK-u.

Podniosłą oprawę miało za to wejście pocztów sztandarowych poszczególnych kół na salę widowiskową KOK-u czemu towarzyszyły fanfary zagrane przez Orkiestrę Dętą Ton. Następnie orkiestra odegrała hymn państwowy i rozpoczęto uroczystość. Poza pszczelarzami z kościańskiego Koła oraz z kół pszczelarskich z regionu obecni byli również członkowie zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Rejonowego Związku Pszczelarskiego w Lesznie, samorządowcy Ziemi Kościańskiej oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Wicemarszałek przybył do kościańskich pszczelarzy ze specjalną misją. Mianowicie na ręce prezesa koła, Zdzisława Mejsaka złożył specjalne odznaczenie w postaci Oznaki Honorowej dla Rozwoju Wielkopolski. - Jest to wyróżnienie, które samorząd województwa w momencie gdy powstawał w 1999 roku ustanowił jako jedną z pierwszych swoich decyzji. Przyznawane jest ono osobom fizycznym i instytucjom, który w sposób szczególny zasługują się w pomyślności naszego regionu, służą jego rozwojowi, kultywują tradycje, kulturę. A Koło pszczelarzy jest związane z przyrodą, dba o nią, dba o życiodajne owady, kultywuje tradycję, ale również oddziałuje na gospodarkę. Pan burmistrz Kościana wystąpił z inicjatywą do Kapituły Medalu, a ta wraz z zarządem województwa przychyliła się do tego wniosku i przyznała odznaczenie za zasługi na polu gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym Kołu, działaczom i członkom - uzasadniał decyzję wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Poza tym wyróżnieniem wybrani pszczelarze otrzymali również srebrne i złote odznaki przyznane przez Polski Związek Pszczelarski. Ponadto obecnym członkom kościańskiego Koła wręczono pamiątkowe tabliczki.

Nie obyło się również bez podziękowań i gratulacji od samorządowców Ziemi Kościańskiej oraz innych kół pszczelarskich. Pierwszą część uroczystości podsumował jej prezes. - Dzisiejszy dzień uważam za jeden z ważniejszych w historii naszego Koła. Jesteśmy związani zarówno ze wsią jak i miastem, tworzymy wspólną historię. Nie poprzestaniemy w naszych działaniach - mówił prezes Zdzisław Mejsak.

Po tej części przyszedł czas na wykłady tematyczne dotyczące pszczół. Wygłosili je dr inż. Aleksandra Łangowska oraz mgr inż. Jerzy Gnerowicz. Na zakończenie krótki recital zaprezentował Filip Kauch, absolwent PSM w Kościanie. A o godz. 15.00 rozpoczął się Piknik Pszczelarski z atrakcjami w parku KOK.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%