Zamknij

Kuchnia Narodów i zawody pożarnicze w Nowym Dębcu [ZDJĘCIA]

18:44, 13.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:19, 14.08.2022
Skomentuj
W sobotę w Nowym Dębcu zorganizowano ciekawe i smaczne wydarzenia w ramach imprezy towarzyszącej tegorocznym Zawodom Sikawek Konnych. Obecne były oczywiście drużyny pożarnicze z powiatu kościańskiego i z zagranicy, a także koła gospodyń wiejskich, które przygotowały smaczne potrawy.

Sobotnie wydarzenia w Nowym Dębcu stanowią imprezę towarzyszącą XVII Europejskim i XX Krajowym Zawodom Sikawek Konnych w Racocie. Na polanie przy scenie rozstawiono kulinarne stoiska, w których koła gospodyń wiejskich oraz sołectwa z powiatu kościańskiego częstowały przygotowanymi przez siebie regionalnymi potrawami. Skosztować można było m.in. pyrów z gziką, placków ziemniaczanych, pajd chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, wędzonego boczku, lecza oraz rozmaitych zup. Były także słodkości w postaci drożdżowych placków z najróżniejszymi owocami, a także gofrów z owocami, do których ustawiła się długa kolejka dzieci. Ponadto skosztować można było różnorakich nalewek. Również goście z zagranicy, wśród których byli Czesi, Węgrzy i Niemcy gotowali na miejscu swoje narodowe potrawy. Wśród nich także dominowały zupy, w tym rosół i mniej spotykane u nas zupy marchewkowa czy czosnkowa.

Kulinarnej degustacji towarzyszył koncert orkiestry dętej OSP Kościan wraz z mażoretkami Rytmix. Potem przyszedł czas na rywalizację sportowo-sprawnościową poszczególnych drużyn strażackich w ramach zawodów pożarniczych. Do rywalizacji stanęło sześć drużyn, a składały się na nie cztery ekipy gości z zagranicy oraz dwie polskie, w tym OSP Gryżyna i OSP Nietążkowo. Zawodnicy rywalizowali na czas, a wśród konkurencji było przetaczanie opony od traktora, zwijanie węża strażackiego, przenoszenie poszkodowanego, noszenie wiader z wodą oraz wspólny bieg w długich nartach. Rywalizacja odbywała się z przymrużeniem oka, a towarzyszyło jej mnóstwo śmiechu zarówno po stronie zawodników, jak i publiczności.

O godz. 19.00 rozpoczęła się natomiast zabawa taneczna z DJ-em. Organizatorami sobotnich wydarzeń byli: Gmina Kościan wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Odział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%