Zamknij

Półkolonie "Tik Tok, YouTuberzy" w KOK-u [ZDJĘCIA]

13:16, 13.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:18, 13.08.2022
Skomentuj
Od 8 do 12 sierpnia w Kościańskim Ośrodku Kultury trwały półkolonie edukacyjne skierowane do dzieci z zakresu kręcenia wartościowych filmów i robienia zdjęć dla mediów społecznościowych. Uczestniczyło w nich 23 dzieci.

Organizatorem półkolonii był Kościański Ośrodek Kultury wraz z zespołem Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła. Była to druga edycja półkolonii, pierwsza odbyła się w lipcu. W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 7-12 lat.

- Podczas warsztatów w Kościańskim Ośrodku Kultury uczestniczy poznali historię kina, wykonali własnoręcznie zabawki optyczne oparte na iluzji, poznali technikę tworzenia filmu poklatkowego i wykonali swoje własne filmy za pomocą smarfonów. Wykonali również własnoręcznie rakiety, które wystrzelili w niebo i wykonali z tego relację, w formie nagranych filmów i zdjęć - wylicza Łukasz Nieradko z KinoSzkoły, który prowadził warsztaty.

Ponadto dzieci miały okazję poznać organizację studia do nagrań, filmów i materiałów wideo do mediów społecznościowych. Zapoznali się m.in. z oświetleniem, nagłośnieniem i efektami wizualnymi w ramach technologii "green screen". Wszystko to po to, by bardziej świadomie wykorzystywać własne smartfony. - Te urządzenia towarzyszą nam w tej chwili już od najmłodszych lat, ale nie zawsze potrafimy wykorzystywać dobrze ich możliwości. Zdjęcie smarfonem czy nakręcenie filmu potrafi każdy, ale nie każdy zrobi to dobrze. Na warsztatach uczyliśmy się właściwego kadrowania, oświetlenia, dokładania dźwięku. Teraz w codziennym użytkowaniu dzieci będą mogły wykorzystywać zdobyte umiejętności w gronie rodziny i może robić lepsze zdjęcia niż dorośli - tłumaczy Łukasz Nieradko.

Sporo miejsca podczas warsztatów poświęcone było także bezpieczeństwu w sieci. Dzieci zostały uczulone na to, że nie wszystko można publikować i że nagrane materiały przed umieszczeniem ich w sieci należy skonsultować z rodzicami.

Nauka, nauką, ale oczywiście półkolonie to również świetna zabawa dla najmłodszych. Podczas warsztatów dzieci tryskały energią i radością. Była to dla nich również forma na spędzenie ciekawie czasu i integrację podczas wakacji. Półkolonie zaczynały się bowiem wcześnie rano, a kończyły późnym popołudniem.

Warto jeszcze nadmienić, że KinoSzkoła to ogólnopolski projekt, w którym jego twórcy i współpracownicy prowadzą filmowe seanse edukacyjne i warsztaty w kilkudziesięciu kinach w całym kraju, głównie działających przy ośrodkach kultury. Trzon zespołu tworzy pięć osób, w tym Łukasz Nieradko i jego żona Aleksandra Urbanowicz-Nieradko, którzy są kościaniakami. Stąd też zrodziła się ich współpraca z Kościańskim Ośrodkiem Kultury. W kościańskich półkoloniach poza instruktorem uczestniczyła ponadto Katarzyna Marciniak-Helińska, która sprawowała opiekę pedagogiczną nad dziećmi.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%