Zamknij

Zawody sikawek konnych już za tydzień

09:41, 06.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 09:41, 06.08.2022
Skomentuj
Wydarzenie odbędzie się po dwóch latach przerwy związanej z pandemią, jest więc tym bardziej oczekiwanie. Drużyny pożarnicze gościć będzie Racot, dzień wcześniej spotkają się one na imprezie towarzyszącej w Nowym Dębcu.

Gmina Kościan wraz z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie postanowiła wrócić do organizacji jubileuszowych XVII Europejskich i XX Krajowych Zawodów Sikawek Konnych Racot 2022, które odbędą się 14 sierpnia.

Dokładnie 36 drużyn zgłosiło swoją gotowość do rywalizacji. Spotkać będzie można strażaków nie tylko z Wielkopolski, ale też z rejonów województwa dolnośląskiego. W Racocie podziwiać będzie można również pożarników z Czech, Węgier i Niemiec.

Ocena zawodów prowadzona będzie w następujących kategoriach:
- klasyfikacja generalna drużyn krajowych (obejmuje wszystkie drużyny krajowe męskie i kobiece),
- klasyfikacja generalna  drużyn zagranicznych,
- sikawki konne z nasadą "52" - drużyny męskie,
- sikawki konne z nasadą "52" - drużyny kobiece.

Ponadto w trakcie zawodów odbędzie się pokaz woltyżerki w wykonaniu Apolinarski Group, a także pokaz Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z Bielewa, Bieżynia i Nietążkowa oraz Old Boy Bielewo.

Pierwsze Wielkopolskie Zawody Sikawek Konnych w naszym powiecie odbyły się 6 sierpnia 2000 roku. Brało w nich udział 11 sikawek z powiatu kościańskiego i wolsztyńskiego. Już w roku 2001 odbyły się pierwsze Krajowe Zawody Sikawek Konnych, w których udział wzięło 17 sikawek, w tym jedna obsługiwana przez kobiety. Pierwsze Europejskie Zawody Sikawek Konnych rozegrane zostały 15 sierpnia 2004 roku. Wzięło w nich udział pięć sikawek z zagranicy: jedna ze Słowacji, trzy z Czech i jedna z Węgier oraz 56 sikawek z Polski, w tym 12 obsługiwanych przez kobiety. Dzięki zawodom takim jak te tradycja i duch tamtych czasów wracają, trwają i przetrwają.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%