Dni Otwarte w Tlenowni i na Zielonym Rynku [ZDJĘCIA]

W ten weekend w Czempiniu odbywają się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W piątek na mieszkańców czekały atrakcje w Tlenowni, a na niedzielę zaplanowano niespodzianki na Zielonym Rynku.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich odbywają się w dniach 17-19 września w całej Polsce. To już ich ósma edycja, a jej celem jest zaprezentowanie kreatywnych projektów, które dzięki wparciu unijnemu zmieniają naszą rzeczywistość.

Od lat obserwujemy te dni i staramy się, w miarę naszych możliwości, brać w nich udział. Z radością w tym roku przystąpiliśmy do tego wydarzenia wiedząc, że będziemy mieli co pokazać mieszkańcom, czyli zrewitalizowane obszary Czempinia. Stąd w piątek Tlenownia w całej okazałości z wieloma trakcjami. W sobotę mamy jeden dzień przerwy z uwagi na rozgrywający się duathlon, ale w niedzielę zapraszamy na Zielony Rynek mając nadzieję, że pogoda dopisze i posłuży rekreacji na świeżym powietrzu.

Wśród piątkowych propozycji były liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także zwiedzanie izby muzealnej z przewodnikiem. Sala wielofunkcyjna zamieniła się natomiast w salę kinową, w której czekał popcorn i seanse filmowe, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadbano także o profilaktykę zdrowotną – odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy, można się było również zaszczepić jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Na górze częstowano ciastem i kawą w kawiarence, a z kolei na dziedzińcu grupa rekonstrukcyjna Aurera Tempora rozłożyła dawną osadę, w której prezentowała dawne stroje i broń wojów.

Niemniej ciekawie zapowiada się niedziela na Zielonym Rynku. O 11.00 rozpocznie się śniadanie na trawie. Warto przyjść z własnym kocem lub leżakiem i skorzystać z oferty gastronomicznej lokalnych sprzedawców. O godz. 13.00 rozpocznie się kulturalna niedziela. W jej ramach plenerowe warsztaty malarskie, a o 15.00 koncert kapel dudziarskich w ramach 51. Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy. Ponadto przez cały dzień będzie działał punkt szczepień oraz będzie można skorzystać z tężni solankowej i siłowni zewnętrznej.

Fot. Milena Waldowska