Co na Dni Kościana

Znany jest już szczegółowy program tegorocznych dni miasta, które odbędą się w dniach 25-27 maja. Ma być przede wszystkim biesiadnie i kabaretowo.

Organizatorzy zdecydowali się na ten weekend, a nie tradycyjnie czerwcowy, z uwagi na przypadające w tym roku 31 maja Boże Ciało. ­– Część osób może zechcieć w tym okresie wyjechać z miasta na przedłużony weekend. Dlatego to nasz ukłon w stronę mieszkańców, by najpierw wspólnie przeżyć dni miasta, a tydzień później spędzić czas według własnego uznania tłumaczy Janusz Dodot, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Tym razem cała część artystyczna będzie odbywać się na dużej scenie rozmieszczonej na Rynku. – Wydawało się, że ubiegłoroczna opcja wypracowana wspólnie z miastem, by różne zdarzenia odbywały się w różnych punktach w centrum była dobrym pomysłem – ocenia dyrektor. – Ludzie mieli możliwość przemieszczania się od sceny za KOK-iem, poprzez „Strefę dziecka” na Placu Wolności, po scenę na Rynku. W tym roku jednak z uwagi na trwającą rozbudowę KOK-u, takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Jak tłumaczy Janusz Dodot rozważano organizację dużych koncertów na terenie przy basenie. Szybko jednak zrezygnowano z tego pomysłu, by nie robić konkurencyjnych imprez. – Miasto we współpracy z wynajętą agencją miało już zakontraktowanych wykonawców na biesiadę na Rynku. Doszliśmy do wniosku, że jako KOK po prostu dołączymy do tego własne propozycje i połączymy siły.

 Piątek i sobota będą zatem biesiadne, co jest odpowiedzią na pojawiające się od lat sugestie ze strony mieszkańców. I tak w piątek impreza rozpocznie się o godz. 20.00, a wystąpią Kwaśnica Bavarian Show, Black Biceps z Litwy i Sezam (szczegółowe godziny podajemy na str. 10.). Pomiędzy tymi występami pojawi się gwiazda zaproponowana przez KOK – Krzysztof Hanke, czyli słynny Bercik z serialu telewizyjnego „Święta wojna”.

Sobotni wieczór to również biesiada. Tym razem mieszkańców będą zabawiać Baster, Spontan i Hot Way, a pomiędzy nimi gość specjalny – Rudi Schuberth. Wcześniej z kolei bardzo sympatyczny akcent, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie już dni miasta, czyli występy kościańskich dzieci i młodzieży oraz zespołów amatorskich.

Z kolei propozycje niedzielne rozpoczną tradycyjnie już nasze orkiestry dęte, czyli TON i OSP Kościan wraz z mażoretkami „Rytmix”. Po południu bawić będzie nas kabaret Kałamasz, czyli znani i lubiani aktorzy z serialu „Ranczo”. Na finał zespół Poparzeni Kawą Trzy – grupa popowo-rockowa założona w 2005 roku, składająca się ze znanych medialnych twarzy. Dodatkową atrakcją podczas tego występu ma być konferansjerka w wykonaniu Rafała Bryndala.

Poza występami artystycznymi, wzorem ubiegłego roku, będzie funkcjonować „Strefa dziecka”, która okazała się być trafionym pomysłem. – Zabrakło mi jedynie elementów dla najmniejszych dzieci i tym razem będziemy starali się to ulepszyć – zaznacza Janusz Dodot.