Zrzutka na pralkę dla strażaków

Została wznowiona internetowa zbiórka pieniędzy na specjalistyczną pralkę do mundurów dla strażaków z OSP Czempiń. Potrzeba 60 tys. zł, a dotychczas uzbierano nieco ponad 3,5 tys. zł.

Zbiórka prowadzona jest od listopada. Z kolei na początku tego roku w programie „Alarm!” w TVP1 został wyemitowany reportaż na temat chorujących na nowotwory strażaków z Czempinia, co ma prawdopodobnie związek ze szkodliwymi substancjami osadzającymi się na mundurach. Pisaliśmy o tym w artykule: Mundur przyczyną poważnej choroby strażaków z Czempinia

W ciągu roku, tylko jednostka OSP Czempiń wyjeżdża alarmowo około 150 razy, czyli praktycznie co drugi dzień. Akcje są zróżnicowane – od wypadków drogowych po pożary zakładów utylizacji odpadów. Wszystkie te działania powodują, że strażacy narażeni są na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych, które pojawiają się w czasie pożarów, a podczas wypadków mają do czynienia z krwią poszkodowanych. To wszystko osadza się na mundurach i jest bardzo trudne do wyczyszczenia i usunięcia., a zagraża zdrowiu strażaków.

W ramach przeprowadzonej zbiórki pieniędzy zostanie zakupiona pralka do ubrań bojowych wraz z zestawem środków chemicznych do prania oraz szafa do suszenia mundurów. Co ważne wszystko zostanie dostarczone przez specjalistyczną firmę, a pralka będzie obsługiwana przez przeszkolone osoby.

Zbiórka prowadzona jest przez stronę zrzutka.pl